گوسفند نژاد سنگسری در معرض انقراض است

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: با هدف جلوگیری از انقراض گوسفند نژاد سنگسری سالانه بین 50 تا 100 قوچ اصلاح شده بین گله‌دارن متقاضی توزیع می‌شود.

محمد مهدی احمدی با بیان اینکه گوسفند نژاد سنگسری علاوه بر استان سمنان در برخی از استان‌ها همچون مازندران، قم و تهران نیز دیده می‌شود، اظهار کرد: این نژاد طی سالیان با شرایط خشکسالی و همچنین شرایط مرتعی این استان سازگار شده است. متأسفانه این نژاد در سالیان اخیر با آمیخته‌گری با نژادهای سنگین وزن در معرض انقراض گرفته است.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اقدامات این سازمان در راستای احیا و حفظ این نژاد گفت: ایستگاه پرورش قوچ اصیل سنگسری در سال 72 رسما در مهدیشهر که ایل سنگسر در آن زندگی می‌کند به بهره‌برداری رسید.

احمدی به برخی اهداف احداث این ایستگاه اشاره کرد و گفت: ایستگاه پرورش قوچ اصیل سنگسری با هدف شناسایی صفات کمی و کیفی نژاد سنگسری، تعیین ظرفیت بالقوه و بالفعل و جلوگیری از نابودی این نژاد احداث شده است.

وی با بیان اینکه این مکان با هدف تولید و توزیع قوچ و گوسفندان مولد ترویجی اصلاح شده در بین دامداران متقاضی ایجاد شده است افزود: این ایستگاه یک مکان مناسب برای نگهداری و احداث بانک ژن گوسفند سنگسری است.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: گوسفند نژاد سنگسری یکی از دام های بومی کشور است که به دلیل عدم آگاهی دامداران و گله‌داران با نژاد سنگین وزن مانند شال، افشاری و … آمیخته‌گری کردند و این امر زمینه انقراض این نژاد اصیل بومی را فراهم کرده است.

احمدی به برخی از ویژگی‌های گوسفند نژاد سنگسری اشاره کرد و گفت: از خصوصیات این گوسفند مقاومت در برابر بیماری‌ها و مقاوم در شرایط فقر غذایی و سازگاری با شرایط خشکسالی و همچنین توانایی پیاده روی های طولانی است.

ایل سنگسر بزرگترین ایل استان سمنان است و عشایر این ایل به استان های مجاور قشلاق و ییلاق دارند. مسافت ییلاق و قشلاق در ایل سنگسر گاهی اوقات به 1200 کیلومتر هم می‌رسد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید