گاومیشها رو به افزایش با تولید شیر بیشتر

معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: جمعیت گاومیش در گیلان رو به افزایش است.

میر حجت علی‌اکبرنژاد در گفت‌و گو با خبرنگاران ، گفت: گاومیش در بسیاری از نقاط گیلان یافت می‌شود، اما قطب تولید و پرورش این دام در شهرستانهای صومعه‌سرا، تالش و رضوانشهر است.

وی افزود: گاومیش در اقتصاد خانوارهای روستایی این شهرستانها جایگاه ویژه‌ای دارد. تعداد و پراکندگی جغرافیایی آن هر سال در حال افزایش است.

معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه‌ داد: در حال حاضر 18هزار راس گاومیش در گیلان وجود دارد.

وی افزود: به دلیل برخورداری بالای شیر گاومیش از چربی مناسب، شیر و فرآورده‌های دیگر شیر گاومیش از جمله ماست و پنیر آن از مشتریان فراوانی برخوردار است.

علی‌اکبرنژاد خاطرنشان‌ کرد: شیر گاومیش به دلیل کیفیت بالایی که دارد باید 4تا 5هزار تومان فروخته شود، اما به دلیل نبود یک مرکز مستقل جمع آوری شیر گاومیش در گیلان، در حال حاضر شیر گاومیش همانند شیر گاو در استان هر لیتر 2هزار تومان از گاومیش‌داران خریداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه روزانه از هر راس گاومیش بیش از 6 لیتر شیر گرفته می‌شود، تصریح‌ کرد: در نظر داریم با تلقیح مصنوعی و انتقال جنین، گاومیش‌هایی در گیلان پرورش یابند که 12لیتر در روز شیر تولید کنند.

معاون امور دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: اقتصادی‌تر شدن پرورش گاومیش و بهره مندی بیشتر از تولید شیر از این دام از اولویت‌های کاری سازمان جهاد کشاورزی گیلان است.

علی‌اکبرنژاد با اشاره به اینکه از دیگر مناطق کشور خواهان خرید شیر گاومیش های گیلان هستند، گفت: گیلان دارای تعاونی گاومیش‌داران است و هم اکنون این تعاونی در تالش مستقر است.

وی با بیان اینکه این تعاونی 70نفر عضو دارد که به طور مرتب در حال عضوگیری جدید است، افزود: گاومیش دامی مقاوم به اغلب بیماری‌ها است و به دلیل شیر باکیفیتی که دارد، از صرفه اقتصای بالایی برخوردار است و افزایش جمعیت گاومیش های استان می‌تواند صرفه اقتصادی خوبی را برای دامداران استان به همراه داشته باشد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید