گاوداران خراسان شمالی در محاصره مشکلات

خراسان شمالی یکی از قطب های دامپروری و تولید شیر و گوشت در کشور است.

پنج هزار و 287 راس دام سنگین در 111 گاوداری صنعتی استان در حال پرورش هستند، اما با این میانگین از تولید دامداران این منطقه دچار مشکلاتی هستند و اتاق بازرگانی بجنورد به منظور حل مشکلات این افراد جلسه ای را برگزار کرد که تعدادی از دامداران مشکلات خود را بیان کردند.

گاودار برای خرید نهاده باید از دو تا سه ماه قبل پول نقد پرداخت کند

محمد تقی گرایلی یکی از گاوداران خراسان شمالی گفت: یکی از مشکلات اساسی گاوداران در این استان تامین نهاده های دامی است.

وی افزود: برای اینکه نهاده های دامی به دست گاودار برسد، دامدار باید از دو سه ماه قبل پول را به فروشنده پرداخت کند و بعد از دو تا سه ماه نهاده خریداری شده به دست وی برسد.

گرایلی ادامه داد: اگر تحویل خوراک دام به گاودار به روز شود، مشکلی برای وی به وجود نخواهد آمد، اما در حال حاضر گاودار باید همیشه دغدغه تامین نهاده دام خود را داشته باشد.

نوسان قیمت دام، دامدار را بیچاره کرده است

وی اظهارکرد: از سوی دیگر نوسانات قیمت، گاودار را بیچاره کرده است، تا یکی دو ماه گذشته قیمت یک گاو به 30 میلیون تومان رسید اما اکنون این قیمت به 15 میلیون تومان رسیده است و سبب شده تا دامدار متضرر شود.

نبود یک کارخانه فعال لبنی در خراسان شمالی

یکی دیگر از گاوداران حاضر در این جلسه در ادامه بیان کرد: یک کارخانه لبنی فعال در این استان وجود ندارد که دامدار بتواند شیر تولیدی خود را تحویل آن دهد و این شیر یا باید تحویل مراکز جمع آوری شیر شود و یا اینکه به کارخانجات لبنی خارج از استان تحویل داده شود.

وی از نرخ سبوس نیز گلایه کرد و گفت: اکنون گاودار سبوس با قیمت دولتی را با نرخ یک هزار و 100 تومان خریداری می کند این درحالیست که مقدار سبوسی که از بخش دولتی به یک گاودار تحویل داده می شود تا 50 درصد نیاز است و مابقی را باید از بازار آزاد تهیه کند که قیمت بازار آزاد بالا است.

نبود نقدینگی گاودار را درگیر دلال و واسطه می کند

گلستانی یکی دیگر از گاوداران خراسان شمالی در ادامه افزود: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش یکی از مشکلات اساسی دامداران این استان است چراکه وقتی سرمایه لازم را نداشته باشد برای تامین نهاده و …. مجبور است که درگیر واسطه و دلال شود.

وی بر ارائه تسهیلات کم بهره تاکید کرد و ادامه داد: جهاد کشاورزی تسهیلات 12 درصد به دامدار ارائه می دهد اما ارائه تسهیلات با این نرخ نیز برای دامدار بالا است و صرفه اقتصادی ندارد.

فروش سبوس با قیمت بالاتر از ۱۲۰۰ تومان، خارج از شبکه و توسط متخلفان صورت می گیرد

احمد داوطلب مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی همچنین در پاسخ به توضیحات گاوداران استان در گفت و گو با خبرنگاران، گفت: به استناد مصوبه تاریخ 30/9/98 توزیع سبوس در سطح کشور از طریق سامانه جهاد کشاورزی با قیمت 1000 تومان است.

وی افزود: البته سبوسی که با قیمت یک هزار و 70 تا یک هزار و 100 تومان نیز به فروش می رسد از طریق اتحادیه صورت می گیرد و فروش هر سبوسی با قیمت های بالاتر و ذکر شده، خارج از شبکه و توسط متخلفان صورت می گیرد.

داوطلب ادامه داد: از آنجاییکه گاهی اوقات میزان خرید نهاده های دامی از سوی یک دامدار اندک است و دامدار به صورت مستقیم نمی تواند خرید را از سامانه انجام دهد، برای خرید سبوس با قیمت دولتی باید از طریق اتحادیه ها وارد عمل شود.

وی خاطرنشان کرد: فروش سبوس با قیمت یک هزار و 200 تا یک هزار و 400 رسمی نیست و خارج از شبکه توسط افراد متخلف صورت می گیرد.

این مقام مسئول در ارتباط با این مشکل که گاودار مجبور است برای خرید نهاده دامی از یک تا دو ماه قبل وارد عمل شود و پول را پرداخت کند نیز توضیح داد: پیگیری ها برای حل این مشکل انجام شده است و مکاتبه شده تا شرکت های وارداتی بعد از اینکه پول را برای فروش نهاده ها دریافت می کنند، فاصله ارائه آن را کمتر کنند که البته وضعیت نسبت به گذشته تاحدودی بهتر شده است.

وی تصریح کرد: اتحادیه برای خرید یک نهاده، سرمایه خود را واریز می کرد و این نهاده با فاصله دست آن را می گرفت، سپس مجبور می شد برای خرید نهاده بعدی پول را از دامدار دریافت کند که این امر مشکلاتی را به وجود آورده بود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید