کنترل طاعون دام سبک در استان سمنان

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان;
کنترل طاعون دام سبک در استان سمنان
با اقدامات پیشگیرانه و واکسیناسیون 320 هزار راس دام سبک استان سمنان ، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کنترل شد.

محمد سعیدی مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت : بیماری طاعون نشخوارکنندگان در استان سمنان در حال حاضر به طور کامل کنترل شده است.

وی با اشاره به همکاری حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان سمنان به منظور مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، گفت: این بیماری در بین حیات وحش منطقه صیدوا در شهرستان مهدی‌شهر و بخشی از شهرستان دامغان در استان سمنان شیوع داشت و باعث تلفات برخی از گونه های دام سبک شد.

سعیدی با بیان اینکه اوج شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در بین دام سبک در حیات وحش استان سمنان در 12 روز اواسط شهریور 96 بود، ادامه داد: در مجموع تلفات این بیماری در استان بین 60 تا 70 راس دام سبک برآورد می شود که با وجود حدود 2 هزار دام حیات وحش در منقطه صیدوا، نشاندهنده کنترل این بیماری در منطقه است.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با بیان اینکه تلفات دام سبک دراین استان ناشی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک شدید نبود، گفت: با توجه به اینکه انتقال این بیماری از طریق تماس دام ها منتقل می شود و آبشخورها محل برخورد و تماس دام‌هاست، ضدعفونی کردن آبشخورها، سمپاشی محوطه آن‌ها، سرشماری و معدوم‌سازی لاشه دام‌های مبتلا از جمله اقدام‌هایی بوده که برای کنترل این بیماری در استان سمنان انجام شد.

سعیدی با اشاره به اینکه در دوره اوج ابتلای دام سبک حیات وحش استان سمنان به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در شهریور 96 تا سه مورد تلفات بود تصریح کرد: برای کنترل و جلوگیری از ابتلای دام سبک اهلی به این بیماری به ویژه در شهرستان مهدیشهر، ابتلا کانون های دام اهلی تا شعاع 10 و سپس تا شعاع 20 کیلومتری تا منطقه فولادمحله علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک واکسینه شدند.

وی با اشاره به ادامه عملیات واکسیناسیون دام های سبک اهلی علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از سوی دامپزشکی استان سمنان، ادامه داد: ارایه آموزش های میدانی به محیط بانان برای ضدعفونی آبشخورهای ویژه حیات وحش، آهک پاشی اطراف آبشخورها، صدعفونی کردن آب و آبشخورها، امحای لاشه‌های مبلا با آهک‌پاشی و دفن لاشه به همراه پایش در بین حیات اهلی، اطلاع رسانی به دامداران و واکسیناسیون دام ها از دیگر اقدام‌های دامپزشکی استان سمنان به منشور مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بود.

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان گفت : نگرانی اصلی درباره شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، ابتلا از دست دادن دام سبک حیات وحش و سپس شیوع در کانون‌های دام سبک اهلی بود که با تصمیم و اقدام پیشگیرانه، همکاری دامپزشکی و حفاظت محیط زیست از توسعه دامنه شیوع این بیماری در استان سمنان جلوگیری شد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید