کمبود روزانه 2 هزار تن شیر در آذربایجان غربی

مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی با بیان اینکه متاسفانه برخی واحد ها و کارخانجات شیر تولیدی دامداران را نمی خرند و از سایر استان ها وارد می کنند، گفت: اکنون شیر تولیدی استان روزانه یکهزار و 100 تن است که البته 2 هزار تن در تولید شیراستان کمبود وجود دارد.
کامیار داهیم در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: برخی از کارخانه ها به دلایل واهی و غیر کارشناسی رغبتی برای خرید شیر تولیدی دامداران خود استان ندارند و اقدام به تهیه و خرید از برخی از استان های دیگر می کنند.
داهیم اضافه کرد: در حالی که دولت قیمت برای خرید هر کیلو شیر را 14 هزار ریال اعلام کرده برخی از کارخانه های لبنیات با قیمت هشت هزار ریال شیر دامدار را می خرند.
مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: 65 تا 70 درصد هزینه دامدار مربوط به تامین خوراک دام است و کمبود مرتع و مشکل تامین خوراک دام از مسائلی است که دامداران استان با آن مواجه هستند.
داهیم همچنین با اشاره به مشکلات فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی در آذربایجان غربی اظهار کرد: یکهزار نفر فارغ‌ التحصیل بیکار در رشته دامپزشکی در استان وجود دارد که برای جذب آنها در بخش خصوصی نیز ظرفیتی وجود ندارد.
وی ادامه داد: 850 مرکز غیر دولتی دامپزشکی نیز با اشتغال 2 هزار و500 نفر در سطح استان فعالیت می کنند که 180 واحد آن داروخانه می باشد.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای 9 میلیون واحد دامی است که شامل دام سنگین، سبک و نیز مرغ و ماکیان است.
میزان تولید فراورده های کشاورزی استان 6.2 میلیون تن است که 850 هزار تن آن فراورده های پروتئین حیوانی است.
آذربایجان غربی با تولید سالانه 360 هزار تن شیر رتبه هشتم کشور را در این بخش به خود اختصاص داده است.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید