کشاورزان و دامداران چگونه از ابتلا به کرونا پیشگیری کنند؟

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به نکاتی برای پیشگیری از ابتلای کشاورزان و دامداران به کرونا، گفت: کلیه کشاورزان و دامداران باید بهداشت فردی خود را رعایت کرده و از مصرف کودهای انسانی و حیوانی در مزرعه اجتناب کنند.

اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: کشاورزان و دامداران تا حد امکان از تماس مستقیم با حیوانات وحشی و اهلی پرهیز کرده و هنگام کار با کود، خاک، ابزار کار و سایر سطوح که امکان آلودگی وجود دارد حتماً از دستکش استفاده کنند.

وی افزود: اگر چنانچه کارکنان دامداری‌ها، آلوده به کروناویروس باشند باید از تماس با دام خودداری کرده و در صورت مشکوک بودن به ابتلا، از ماسک، لباس کار و چکمه‌ها در محیط کار خود استفاده کنند؛ هم‌چنین دامداران باید پس از اتمام کار، استحمام کرده و لباس‌های آلوده خود را بشویند و سپس محل نگهداری حیوانات را مرتب گندزدایی کنند.

وی با بیان این‌که اغلب مواقع محل نگهداری حیوانات در مجاورت محل سکونت افراد است، افزود: افراد باید هر روز به نظافت محل سکونت خود اقدام کرده و سطوح را به طور مرتب با استفاده از الکل یا مواد ضدعفونی کننده دارای کلر پاک کنند.

فتحی متذکر شد: در مکان‌هایی با رطوبت بالا هم‌چون پرورش شیلات و شالیزارها باید از لوازم حفاظت فردی از قبیل دستکش، چکمه و لباس کار حتما استفاده شود.

وی ادامه داد: تصیه می‌شود تا حد امکان از توالت‌های بهداشتی در مزارع بزرگ استفاده شود و در صورت استفاده مشترک از ماشین آلات کشاورزی بین کشاورزان، پس از اتمام کار، کلیه سطوح تماس ضدعفونی شود.

وی با تاکید بر خودداری از تماس مستقیم دست و ترشحات با محصولات کشاورزی قابل عرضه در بازارهای نزدیک محله، اظهار کرد: نباید از سموم کشاورزی برای گندزدایی سطح محصولات استفاده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: استفاده از فاضلاب‌های صنعتی و انسانی برای آبیاری محصولات کشاورزی ممنوع است از این رو اقدام به این عمل پیگرد قانونی خواهد داشت؛ هم‌چنین از خوردن و آشامیدن در مزرعه بدون دسترسی به آب و مواد شوینده نیز باید خودداری شود.

وی با بیان این‌که باز گذاشتن در و پنجره منزل، انبار و محیط نگهداری دام و طیور، هوا تهویه می‌شود، گفت: لباس کار کشاورزان و دامداران باید از سایر لباس‌ها جدا شود و لباس کار و وسایل مورد استفاده در مزرعه را در معرض نور خورشید به دلیل خاصیت میکروب کشی آن قرار دهند.

وی متذکر شد: کارگران برداشت کننده محصول نیز باید دست‌های تمیز، ناخن‌های کوتاه و موی بسته داشته باشند و در حین برداشت از کشیدن سیگار خودداری کنند.

فتحی اظهار کرد: لازم است تا افراد پس از تماس با حیوانات، دست‌های خود را با آب و صابون بشویند و حیواناتی که معلوم نیست از کجا آمده‌اند و به خصوص حیوانات وحشی را به عنوان حیوانات خانگی نگهداری نکنند.

وی افزود: هم‌چنین هر حیوانی را که سابقه تماس با موارد مشکوک به ابتلا را داشت می‌توان در قرنطینه قرار داد و سپس مورد آزمایش قرار گیرد.

وی در خاتمه گفت: باید همواره سطوح دارای تماس مشترک چون دستگیره ‌در، میله راه پله، پشتی صندلی‌ها، فرمان خودرو و … ابتدا نظافت و سپس گندزدایی شود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید