کاهش دام سبک در کردستان توسعه حاشیه نشینی را درپی داشت

استاندار کردستان گفت: کردستان در بخش تولید گوشت قرمز پتانسیل خوبی دارد اما متاسفانه بر اساس آخرین سرشماری مطلع شدیم که 40 درصد دام سبک استان کاهش پیدا کرده و این وضعیت موجب تخلیه روستاها و توسعه حاشیه نشینی شده است.

بهمن مرادنیا امروز سه شنبه(7 آذر) در مراسم تکریم و معافه رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، اظهار کرد: در بخش کشاورزی استان اتفاقات خوبی افتاده است اما رضایت بخش نیست چون هنوز به هدف مطلوب نرسیده ایم.

وی با اشاره به اینکه تنها 10 درصد از اراضی کردستان آبی است، افزود: میانگین کشوری استان 47 درصد است و استان کردستان با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد.

استاندار کردستان عنوان کرد: با توجه به اینکه صنعت کردستان در سطح کشوری حرفی برای گفتن ندارد، بازار کردستان تحت تاثیر کشاورزی است و اگر این بخش رونق نداشته باشد، سایر بخش های بازار هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: کردستان در بخش تولید گوشت قرمز پتانسیل خوبی دارد اما متاسفانه بر اساس آخرین سرشماری مطلع شدیم که 40 درصد دام سبک استان کاهش پیدا کرده است و این وضعیت موجب تخلیه روستاها و توسعه حاشیه نشینی شده است.

مرادنیا با اشاره به اینکه دامداری درآمد روزانه کشاورزان را تولید می کرد، گفت: امروز با توجه به کاهش 40 درصدی دام سبک در استان، حلقه مفقوده ای ایجاد شده که باید برای جبران آن و توسعه دامپروری تسهیلات کم بهره و بدون بهره پرداخت کنیم که هم ماندگاری در روستاها و همچنین افزایش درآمد سرانه را در پی داشته باشد.

وی همچنین به ظرفیت های استان در زمینه اشتراکات مرزی اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه کردستان از این ظرفیت استفاده نمی کند و از تشکل های کشاورزی استان می خواهم تمام توان خود را برای صادرات دام و طیور و بخش کشاورزی در مرزها مستقر کنند.

استاندار کردستان از وزارتخانه خواست تا برای رسیدن استان به اهداف خود کمک کند و یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی توجه ویژه به کشاورزی استان داشته باشند تا هم افزایش درآمد سرانه و هم اشتغال را در پی داشته باشد.

در پایان این مراسم از زحمات کریم ذوالفقاری تقدیر شد و خالد جعفری به عنوان رئیس جدید سازمان معرفی شد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید