پیشگیری از شیوع بیماری لمپی‌اسکین در گیلان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان از اجرای مایه‌کوبی لمپی اسکین گاو و گوساله برای پیشگیری از شیوع بیماری در گیلان خبر داد.

دکتر محمد فرج واجاری گفت: مایه کوبی لمپی اسکین از ابتدای دی ماه 1396 در سرتاسر استان گیلان توسط شبکه‌های دامپزشکی در قالب اکیپهای بخش دولتی آغاز شده است و از ابتدای فاز تاکنون (دوم اسفند ماه 1396) تعداد 92 هزار راس گاو و گوساله بر علیه بیماری لمپی‌اسکین در شهرستان‌های استان گیلان واکسینه شدند.

وی افزود: عملیات واکسیناسیون در سرتاسر استان با استفاده از توان بخش دولتی بصورت رایگان انجام می‌شود و تا فروردین 1397 ادامه دارد.

‌فرج واجاری در خصوص بیماری گفت: بیماری لمپی اسکین یک بیماری نو پدید ویروسی مختص گاو و گوساله است که از سال 93 از مرزهای غربی وارد کشور ایران شده و با علائم تب، تاول های پوستی، کم اشتهایی، ورم دست و پاولنگش در دام‌ها بروز می‌کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان گیلان گفت: عامل انتقال این بیماری ویروسی، برخی حشرات پروازی نظیر پشه‌ها و مگس‌های خونخوار بوده لذا سمپاشی جایگاه‌های نگهداری دام‌ها در کنار مایه کوبی، نقش بسزایی در جلوگیری از انتشار این بیماری دارد.

وی افزود: بیماری لمپی اسکین قابل سرایت به انسان نیست ولی دامداران با اکیپ‌های مایه‌کوبی همکاری لازم را داشته باشند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید