وقتی دامدارهای خراسان شمالی گاوخواری می کنند

خراسان شمالی یکی از قطب های تولید دام های سبک و سنگین در کشور است که سالانه تعداد زیادی دام زنده برای کشتار به سایر استان ها حمل می شود و یا اینکه مقدار زیادی از شیر تولیدی از این استان صادر می شود.

بروز خشکسالی و کاهش میزان علوفه در مراتع استان موجب شد تا دام های استان برای تغذیه به علوفه دستی متکی شوند اما بالا رفتن قیمت نهاده های دامی و خوراک دام طی دو سه هفته گذشته موجب شد تا دامداران برای خرید خوراک دام با مشکل مواجه شوند.

بالا رفتن قیمت نهاده های دامی و به دنبال آن قیمت محصول کارخانه های خوراک دام سبب شد تا در این میان فقط دامدارها ضرر کنند و بیش از پیش بدهکارتر شوند.

افزایش قیمت نهاده های دامی تاثیر چندانی بر کارخانجات خوارک دام نگذاشته است

ولی زاده مدیر کارخانه خوراک دام گل دشت شیروان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، گفت: بالا رفتن قیمت نهاده های دامی آنقدر بر روی کارخانجات خوراک دام تاثیر نداشته چرا که هر چقدر مواد اولیه مورد نیاز خود را گران تر بخرند، محصول تولیدی را با قیمت بالاتر می فروشند.

وی افزود: به عنوان مثال قیمت هر کیلوگرم خوراک دام در ماه گذشته حدود 900 تومان بود اما این رقم طی دو هفته اخیر به یک هزار و 70 تومان رسید.

فقط دامداران از افزایش قیمت نهاده های دامی و خوراک دام متضرر شدند

فدایی یکی دیگر از صاحبان کارخانجات خوراک دام در خراسان شمالی در ادامه در گفت و گو با ایسنا با گلایه از بالا رفتن قیمت نهاده های دامی طی دو سه هفته گذشته اظهار کرد: البته این افزایش قیمت تاثیر چندانی بر روند کار کارخانجات خوراک دام نداشته است اما صاحبان خوراک دام نیز برای خرید مواد اولیه خود نیاز به سرمایه در گردش بیشتری بودند.

وی ادامه داد: اما در این میان دامداران بیش از هر شخص دیگری متضرر شدند چراکه با افزایش قیمت نهاده ها و خوراک دام سبب شد تا میزان بدهی آن ها افزایش یابد.

گاوهای جوان شکم گاوهای پرتولید خراسان شمالی را پر می کند

حسینعلی حصاری مدیر عامل شرکت تعاونی گاوداران بجنورد همچنین در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر با فروش هر کیلوگرم شیر خام یک هزار و 100 تومان دست دامدار را می گیرد، تصریح کرد: این درحالیست که دامدار نیز هر کیلوگرم کنسانتره را با قیمت یک هزار و 300 تومان خریداری می کنند.

وی با اشاره به اینکه در کشورهای اروپایی قیمت یک کیلوگرم شیر باید معادل سه کیلوگرم جو باشد، تاکید کرد: اما در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم جو به یک هزار تومان رسیده است و به هیچ عنوان هم خوانی میان این دو وجود ندارد.

حصاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر شیر را از دامدار با قیمت 1300 تومان خریداری می کنند اما کنسانتره را با قیمت یک هزار و 320 به آن می فروشند.

وی با تاکید بر اینکه دامدار خراسان شمالی هر روز ضرر می کند، بیان کرد: در حال حاضر دامدار مجبور است برای اینکه دام پرتولید خود را حفظ کند و تغذیه مورد نیاز آن ها را تامین کند، دام های جوان را روانه کشتارگاه کند.

مدیر عامل شرکت تعاونی گاوداران بجنورد گفت: به عبارت دیگر هم اکنون گاوهای جوان تر شکم گاوهای پرتولید را پر می کنند.

وی افزود: قیمت بره زنده پرواری در هر کیلو از حدود 18 هزار و 500 تومان به قیمت 15 هزار تا 15 هزار و 500 تومان و قیمت دام سنگین نر زنده کش در کشتارگاه 14 هزار تومان و قیمت دام سنگین ماده زنده کش در کشتارگاه به هشت تا 10 هزار تومان رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که همچنان در قصابی ها قیمت گوشت قرمز گوسفندی در هر کیلو 36 تا 40 هزار تومان، قیمت گوشت قرمز گاو در هر کیلو 32 هزار و 850 تومان و قیمت گوشت گوساله نیز 35 هزار و 500 تومان در هر کیلو است.

هنوز قیمت شیر به رقم واقعی نرسیده است

احمد داوطلب مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا، گفت: در حال حاضر کارخانجات شیر، این محصول را با قیمت یک هزار و 300 تومان از دامدار خریداری می کند و با کسر هزینه حمل و … مبلغ خالصی که به ازای فروش هر کیلوگرم شیر دست دامدار را می گیرد یک هزار و 150 هزار تومان است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز قیمت شیر به رقم واقعی نرسیده و اندک است، افزود: این قیمت حداقل باید تا یک هزار و 200 افزایش یابد.

داوطلب ادامه داد: طی چند روز اخیر قیمت نهاده های دامی کاهش یافته است و در حال حاضر هر کیلوگرم جو با قیمت 980 هزار تومان در میان دامداران توزیع می شود.

وی در پاسخ به این سوال که دامداران از افزایش قیمت نهاده و خوراک دام به شدت متضرر شده اند و آیا حمایت هایی همچون توزیع علوفه ارزان قیمت و یا تسهیلات کم بهره به آن ها ارائه می شود؟ اظهار کرد: طی یک هفته اخیر کارخانجات دام نیز محصولات خود را کاهش داده اند.

این مقام مسئول در ادامه توضیح داد: سالانه به طور میانگین 20 هزار و 800تن گوشت قرمز و 150 هزار و 300 تن شیر خام در خراسان شمالی تولید می شود که حدود 50 درصد از شیر تولیدی در خراسان شمالی به استان های همجوار توزیع می شود.

به گفته وی دو میلیون و 55 هزار راس دام سبک و 80 هزار راس دام سنگین در این استان پرورش می یابد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید