ورود دومین محموله ۲۰۰۰ راسی بز مورسیا اسپانیایی به یزد

دومین محموله بز نژاد مورسیا گرانادا اسپانیایی به ظرفیت دو هزار رأس از طریق هوایی به یزد وارد و تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی به سایت قرنطینه منتقل شد.

«علی فاتحی‌نیا» مدیر کل دامپزشکی استان یزد از ورود دو هزار رأس بز مورسیا اسپانیایی گرانادا تحت نظارت دامپزشکی از مقصد اسپانیا به یزد خبر داد و تصریح کرد: ورود این دام ها به منظور پرورش و با هدف بهبود ظرفیت تولید شیر در دام سبک، اشتغال زایی و تحقق شعار جهش تولید در استان است.

وی مزیت بزهای مورسیا اسپانیایی نسبت به سایر بزها را تولید شیر زیاد همراه با درصد چربی و پروتئین بالا، چندقلوزایی، مقاوم بودن و سازگار بودن با اقلیم گرم و خشک استان یزد عنوان کرد و افزود: این گونه بز ضمن داشتن زایش غیرفصلی، جزو دام‌های جان سخت و کوچ رو است که می‌تواند در صورت مدیریت صحیح نژادی باعث تحول در توسعه اشتغال روستایی و اقتصاد مقاومتی در حوزه تولیدات دامی شود.

این مسئول با توجه به نظارت‌های بهداشتی، اعمال استانداردهای سخت گیرانه بهداشتی واردات دام به کشور توسط کشور اسپانیا، پاک بودن کشور اسپانیا از بسیاری از بیماری‌های واگیر دام و مشترک بین انسان و دام و سپری شدن دوران قرنطینه در کشور مبدأ، ضمن تأکید بر سلامت کامل این دام ها ابراز امیدواری کرد: واردات این دام بتواند بر تحقق فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید در سال جاری جامه عمل بپوشاند.

روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان یزد، این تعداد دام با پیگیری‌های مستمر چندین ماه گذشته توسط سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل دامپزشکی، اتحادیه دامداران و شرکت الینا تجارت کویر یزد با موفقیت وارد استان شد و قرار است به عنوان ذخیره ژنتیکی از آن بهره برداری شود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید