واکسیناسیون دام‌ها، راهی برای کاهش عوارض بیماری هزار چهره

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: تب مالت یک بیماری واگیردار عفونی مشترک بین انسان و دام است که با توجه به ویژگی‌ها و ظواهر بالینی متعدد که از خود نمایان می‌کند به بیماری هزار چهره معروف است چرا که عامل این بیماری می‌تواند در هر جای از بدن انسان رخنه کرده و عوارض زیادی از خود برجای گذارد.

محمد راه انجام در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به مرزی بودن شهرستان نهبندان بحث پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و بیماری‌های دامی در مناطق مرزی از حساسیت و اهمیت بیشتری برخوردار است و اقدامات بهداشتی و واکسیناسیون دام‌ها در این مناطق توسط پست دامپزشکی بندان در حال انجام است.

وی افزود: دامپزشکی با کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و اجرای عملیات واکسیناسیون علیه بیماری‌های دامی در تحقق دام سالم و غذای سالم گام برمی‌دارد و سلامت و بهداشت عمومی جامعه را نیز افزایش می‌دهد.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان به بیماری آبله اشاره کرد و ادامه داد: بیماری آبله گوسفند و بز، یکی از مهم‌ترین بیماری‌های واگیر در بین دام‌های سبک بوده که می‌تواند از طریق تماس مستقیم بین دام‌ها در دامداری‌ها، از دام آلوده به دام‌های سالم گله منتقل ‌شود.

راه انجام با بیان اینکه واکسیناسیون، تنها راه پیشگیری از بیماری آبله در دام‌ها است، تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال 33 هزار و 715 رأس گوسفند و بز علیه بیماری آبله مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

وی به بیماری بروسلوز اشاره کرد و افزود: تب مالت یک بیماری واگیردار عفونی مشترک بین انسان و دام است که با توجه به ویژگی‌ها و ظواهر بالینی متعدد که از خود نمایان می‌کند به بیماری هزار چهره معروف است چرا که عامل این بیماری می‌تواند در هر جای از بدن انسان رخنه کرده و عوارض زیادی از خود برجای گذارد.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال ۹۲۸۳ راس بره و بزغاله و 113 راس گاو و گوساله در منطقه بندان علیه بیماری تب مالت مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

راه انجام با بیان اینکه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک یا ppr، بیماری ویروسی کشنده‌ای است که در گوسفند و بز دیده می‌شود و به علت انتشار سریع، کاهش تولید و تلفات سنگین، کنترل و پیشگری از این بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد، تصریح کرد: طی شش ماهه نخست امسال ۶۶۸۵ راس دام در مناطق مرزی شهرستان نهبندان علیه این بیماری واکسینه شده اند.

وی واکسیناسیون 219 رأس دام سنگین علیه بیماری تب برفکی را از دیگر اقدامات پست دامپزشکی بندان در شش ماهه نخست امسال برشمرد و ادامه داد: همچنین در این مدت 78 قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شده‌اند.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان یادآور شد: در شش ماهه نخست امسال 50 هزار و 92 رأس از دام‌های سبک و سنگین مناطق مرزی شهرستان نهبندان علیه بیماری‌های مختلف واکسینه شدند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید