هویت گذاری دام، ثبت احوال دامی است

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور در اولین همایش هویت گذاری دام گیلان گفت: هویت گذاری دام، ثبت احوال دامی است‌.

اولین همایش هویت گذاری دام گیلان در محل سالن اجتماعات جهاد کشاورزی استان با حضور دکتر عباسی؛مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور، مهندس سلطانی؛مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران کشور، مهندس درجانی؛رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، معاونین سازمان و مدیران شهرستانی برگزار شد.

دکتر عباسی در جریان این همایش با بیان اینکه بحث هویت گذاری دام بحث روز در کشور است گفت: هویت گذاری در دنیا برای کنترل های بهداشتی وکنترل کشتارگاه استفاده میشود.

وی طرح هویت گذاری را اولین پله برای انتخاب دام مولد دانست و افزود: در این طرح جابجایی دام با کد پستی تعریف می شود با کامل شدن آن می‌توان آمار دقیق و طبق آن برنامه دقیق در تولید و مدیریت دام داشته باشیم.

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشوربا اشاره به جدی شدن قاچاق دام در سال گذشته ادامه داد: یک شیوه نامه ای تعیین شد که بتوان جلوی نقل و انتقال دام را گرفت،مالکین دام موظف شدند اطلاعات دام را گزارش و جابه جایی را ثبت کنند.

وی ارتباط مستقیم دولت را با دامپرور غیر ممکن عنوان نمود وتصریح کرد: تشکل ها و اتحادیه ها این ارتباط را میسر کرده و خدمات رسانی را به دامدار تصریح می کند، معرفی دام توسط اتحادیه ها و تعاونی ها و بعد از آماده سازی به شهرستان‌ها تحویل داده می‌شود دامدار تنها درخواست می‌کند و مراکز پیگیری فرایند و معرفی پلاک و دریافت هستند.

دکتر عباسی اذعان کرد: برای پلاک‌گذاری باید قوانین بین المللی رعایت شود که ما آن را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه در سامانه هویت گذاری سرعت ثبت بالا رفته است گفت: پلاک‌گذاری اصالت دام را نشان می‌دهد، در گذشته سامانه اصلاح نژاد و هویت گذاری یکی بوده است که اکنون جداسازی شده تا تداخل در فرآیند ایجاد نشود.

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور ابتدا و انتهای دام های پلاک گذاری را قابل ردیابی بیان نمود اظهار داشت: از مشکلات و چالش های هویت گذاری دام وارداتی بودن مواد اولیه جهت ساخت پلاک گوش، مقرون به صرفه بودن واردات پلاک گوش استاندارد که البته دو تا سه کارخانه تولید پلاک داریم و در حال افزایش آن هستیم، پایین بودن توان مالی اتحادیه‌ها برای خریداری پلاک شماره گوش دانست.

وی با اشاره به اینکه دهیاری‌ها بسیار موثر برای انتقال اطلاعات مراکز به دامداری و بالعکس هستند گفت: تمامی مالکین دام‌ زنده موظفند با مراجعه به تعاونی دامداران شهرستان خود نسبت به ثبت و پلاک گذاری دام های خود در سامانه پنجره واحد کشاورزی اقدام و تغییرات آن را به روز نمایند.

دکتر عباسی بابیان اینکه اجرای این طرح از مرداد ماه سال جاری در حال انجام می باشد افزود: هر گونه خرید و فروش و جابجایی دام زنده وفاقد پلاک ممنوع و قاچاق محسوب می گردد و مشمول قوانین مبارزه با قاچاق می می شود.

وی ادامه داد: برای جابجایی و حمل و نقل دام زنده مالکین یا مباشرین حمل دام زنده از مبدا تمامی استان‌ها به مقصد استان دیگر موظفند در هنگام تردد مجوزهای مانند: سند حمل بار از سازمان راهداری حمل و نقل جاده ای، گواهی بهداشتی حمل دام از سازمان دامپزشکی کشوررا اخذ نماییند.

مدیر کل اصلاح نژاد بهبود تولیدات دامی کشور در پایان مزایای پلاک گذاری دام را هویت دار شدن دام های گله، پیشگیری از سرقت دام، تسهیل در دریافت خدمات دامپزشکی و تسهیلات بانکی، افزایش سرعت و دقت در امر بیمه دام کشور و برنامه‌ریزی برای تولید علوفه مورد نیاز دام بر اساس آمار دامی کشورو همچنین امکان برنامه ریزی اصلاح نژاد جهت بهبود کیفی و کمی تولیدات دامی عنوان نمود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید