همایش هویت گذاری دام استان خراسان رضوی برگزار شد

در مورخه 98/04/22 جلسه­ای توجیهی درخصوص هویت گذاری دام با حضور مهندس سلطانی سروستانی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ایران، دکتر جعفری مدیر اموردام جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی، دکتر صراف و مهندس سلیمی مدیران عامل اتحادیه گاوداران و دامداران استان خراسان رضوی و مدیران عامل و کارشناسان فنی 25 شرکت تعاونی زیرمجموعه اتحادیه­های استانی برگزار شد.

در ابتدا مهندس سلطانی با بیان ضرورت اجرای طرح هویت گذاری از حیث آمار صحیح دام و توزیع عادلانه نهاده­ها، کنترل بیماری­ها، آمار تولید گوشت، تولید شیر، نقل و انتقال دام­ها و در جهت حمایت از تولید کشور بسیار حائز اهمیت دانست. ایشان افزود: هر پلاک برای دام حکم کارت ملی را دارد این پلاک­ها به صورت لیزری و با بارکدخوان به دام­ها نصب می­شوند، از کیفیت بالایی برخوردار است که سال­های سال بر روی گوش دام باقی می­ماند. نصب این پلاک گوش­ها در گوش راست دام اجباری می­باشد و در دو گوش هم قابل اجرا است. شماره­ها برای هر استانی مجزا است و باید در سامانه هویت گذاری نیز ثبت شود. وی ادامه دادند که تا کنون 700 هزار شماره گوش به دامداران تحویل داده شده است و 400 هزار شماره گوش در نوبت هستند. با توجه به پیش­بینی­هایی که انجام شده مشکلی در خصوص تولید پلاک گوش و مواد اولیه آن وجود ندارد. شرکت­های تولید کننده شماره گوش سه شیفت درحال کار هستند که شماره گوش­ها را به موقع به دست دامدار برسانند.مهندس سلطانی درخصوص بیمه اجباری دام­ها نیز افزودند: قبلاً به این شکل بود که هزینه بیمه 50درصد با دامدار و 50 درصد هزینه را دولت پرداخت می­کرد. ولی با پیگیری­هایی که انجام شده است در حال حاضر دولت پذیرفته است که 80درصد از هزینه بیمه را پرداخت کند. در کنار کار هویت گذاری پیمانکاری بیمه را هم گرفتیم که تمام تعاونی­ها می­توانند مسئول بیمه گذار دام­های زیرمجموعه خود باشند.

در ادامه دکتر صراف مدیرعامل اتحادیه گاوداران و دامداران صنعتی خراسان رضوی افزود: با توجه به اینکه این قانون 10 سال است که تصویب شده است و بعد از 10 سال می­خواهد تازه اجرایی شود دامداران به حق یک سری نگرانی­هایی از لحاظ پیاده سازی این طرح دارند. ولی این طرح درصنعت دامپروری کشور بسیار موثر خواهد بود و جای شکر دارد که بالاخره این طرح شروع شده است. با شفاف سازی تعداد رأس دام دولت می­تواند برنامه ریزی بهتری در حوزه دامپروری کشور انجام دهد.

در پایان دکتر جعفری افزود: درحال حاضر بانک کشاورزی، مراکز پلاک کوبی دامپزشکی و سازمان نظام مهندسی متقاضی اجرای این طرح هستند و با توجه به اینکه دستور هیئت وزیران دولت مبنی بر اجرای این طرح است ما معتقدیم تشکل­ها بهتر می­توانند این طرح را اجرا کنند و از فواید این طرح برنامه ریزی دقیق­تری در تولید شیر و گوشت است. همچنین ایشان گفتند: همراه این طرح تعاونی­ها می­توانند طرح DHI را پیاده سازی کنند. طرح DHI یکی از تعهدات جهادکشاورزی شهرستان­های استان است که هر جهادشهرستان باید 10 درصد دام شهرستان را تحت پوشش بگیرد. ما برای اجرای طرح هویت گذاری و DHI مشکل نیروی متخصص نداریم و نظام مهندسی کشاورزی و نظام دامپزشکی همکاری­های لازم را برای تأمین نیرو با شهرستان­ها انجام خواهند داد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید