همایش طرح ملی هویت گذاری دام در اراک

همایش طرح ملی هویت گذاری دام با حضور تشکل ها و اتحادیه دامداران استان مرکزی در اراک برگزار شد.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور در همایش طرح ملی هویت گذاری دام استان مرکزی در اراک با بیان اینکه طرح هویت گذاری دامها با هدف اصلاح نژاد ،کنترل بیماریها وجلوگیری از قاچاق دام درکشور در حال انجام است افزود: بااجرای این طرح دامداران می توانند از خدمات دولتی بهره مند شوند.

مختارعلی عباسی با بیان اینکه طرح هویت گذاری دام یک طرح ملی است که همزمان در همه استان ها در حال اجراست افزود: این طرح برای شناسایی تک تک دام ها اجرا می شود.
او گفت: این طرح به این صورت است که در گوش تمامی دام ها یک پلاک 15 رقمی بین المللی استاندار نصب می شود که هر یک از این ارقام معنا و مفهوم خاصی دارد و و با این شماره کلیه اطلاعات دام ذخیره و دام شناسایی می شود.
رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور در ادامه اجرای مطالعات علمی و تحقیقات و اصلاح و نژاد دام ها، داشتن اطلاعات آمار دام کشور، کنترل های سلامت و بهداشتی دام ها، مالکیت و جلوگیری از قاچاق دام را از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: در صورتیکه که دام ها پلاک گذاری و هویت گذاری نشوند بعنوان دام قاچاق محسوب می شوند که تبعاتی را برای دامداران خواهد داشت.
رئیس مرکز اصلاح نژاد دام کشور گفت: هم اکنون این طرح با همکاری تعاونی ها و اتحادیه دامداران در سطح کشور در حال انجام است.
معاون بهبود تولیدات دامی استان مرکزی هم با بیان اینکه استان مرکزی با تولید 54 هزار تن گوشت قرمز و 330 هزار تن شیر در سال از جایگاه خاصی در کشور برخوردار است گفت: اجرای این طرح برای دامداران الزامی است و دامداران می توانند از کلیه خدمات دولتی از جمله تسهیلات و بیمه بعد از هویت گذایر دام خود بهره مند شوند.
مجید آذر افزود: شناسنامه دار شدن دام ها را از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح هویت گذاری تمام اطلاعات دام در سامانه ای ثبت خواهد شد.
او گفت: با بیان اینکه مقدمات اجرای طرح در استان انجام شده افزود: این طرح رسما از نیمه دوم امسال در استان اجرا خواهد شد.
آذر گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون و 700 هزار راس دام سبک، 30 هزار راس دام اصیل شیری، 170 هزار راس گوساله بومی و دو رگ در استان مرکزی وجود دارد و سالانه حدود 190 هزار راس دام آماده پروار وارد استان می شود و این بیانگر این است که استان مرکزی به لحاظ تعداد و موجودی دام از جایگاه خوبی برخوردار است.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید