هشدار شیوع دوباره بیماری تب کریمه با آغاز فصل گرما

مدیرکل دامپزشکی استان تهران با اشاره به احتمال شیوع دوباره بیماری تب کریمه کنگو با نزدیک شدن به فصل گرما به مردم توصیه کرد که محصولات پروتئینی مانند جگر را از دست‌فروشان دوره‌گرد خریداری نکنند.

اصغر برایی‌نژاد در نشست خبری در ارتباط با طرح ویژه تشدید نظارتهای بهداشتی ماه مبارک رمضان در استان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در ارتباط با وضعیت بیماری تب کریمه کنگو با نزدیک شدن به فصل گرما و فروش محصولات دامپزشکی مانند جگر توسط دوره‌گردها در خیابان اظهار کرد: برخورد با دوره‌گردها که محصولاتی مانند جگر و سایر محصولات پروتئینی می‌فروشند با شهرداری تهران است.

وی افزود: هر گونه فروش محصولات توسط دوره‌گردها چه میوه باشد، چه جگر و گوشت باید دستگاه‌های مسئول در این زمینه نظارت و برخورد لازم را داشته باشند. اما در صورتی که ما نیز آن را اعلام کنیم به دستگاه‌های متصدی اعلام می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران با بیان اینکه مصرف کنندگان نیز برای حفظ سلامت خود نباید مایجتاج خود را از خیابانها خریداری کنند؛ گفت: آموزش و اطلاع‌رسانی بیشتر در این ارتباط می‌تواند به ما کمک کند تا مردم محصولاتی را از دوره‌گردها بویژه گوشت و مرغ خریداری نکنند تا با مخاطرات بهداشتی بعدی مواجه نشوند.

برایی‌نژاد تصریح کرد: در صورتی که فصل گرما زودتر خود را نشان دهد احتمال شدت و حدت این بیماری نیز بیشتر است اما مردم باید همیشه این نکته را در نظر داشته باشند که ظاهر سالم یک دام به معنی سالم بودن او نیست و حتما باید گوشت و سایر محصولات پروتئینی را از اماکنی خریداری کنند که نکات بهداشتی در آن رعایت شده باشد و بر روی محصول عرضه شده تاریخ تولید، انقضاء و نشان سازمان دامپزشکی وجود داشته باشد.

وی گفت: در سال 96 تنها یک مورد مشکوک ابتلا به این بیماری در سطح استان داشتیم که منتفی شد و امسال تاکنون موردی در این زمینه گزارش نشده است.
مدیرکل دامپزشکی استان تهران با بیان اینکه در سطح استان تمامی کشتارگاه های مجاز و نیمه صنعتی به سیستم سردخانه مجهز است یادآور شد: پس از کشتار حتما 24 ساعت گوشت در سیستم سردخانه قرار می که این امر از بروز بیماری تب کریمه کنگو جلوگیری می کند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات این سازمان در استان تهران برای ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در این ایام 45 تیم ثابت و سیار دامپزشکی در استان در قالب 90 همکار دولتی و 350 نفر روحانی و دامپزشک در مراکز عمده مصرف، سردخانه ها، کشتارگاه ها و مراکز بسته بندی فعالیت می کنند.

وی یاد آورشد: در سال جاری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و گشت تعزیرات حکومتی بر فعالیت رستوران ها نظارت خواهد شد.

برائی نژاد همچنین گفت: برای نظارت بر واردات گوشت قرمز و فرآورده های دامی نیز فرودگاه امام خمینی (ره) و گمرکات استان تهران تیم های ویژه دامپزشکی در این مراکز مستقر شوند.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد اداره کل دامپزشکی استان تهران این است که با شورای شهر و شهرداری تهران درباره عرضه دام در مناسبت های مختلف تفاهم نامه ای تنظیم کنیم تا در این راستا شهرداری به تحقق وظایف و اهداف دامپزشکی کمک کند.

مدیرکل دامپزشکی استان تهران در بخش دیگیری از سخنان خود با اشاره به شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: در سال گذشته نزدیک به 60 واحد مرغداری درگیر این بیماری شدند که در نهایت مجبور شدیم 5.5 میلیون قطعه طیور در استان تهران را معدوم کنیم.

وی بیان کرد: با اقدامات انجام شده حدود 40 درصد این واحدهای مرغداری یا به چرخه تولید بازگشته یا در شرف بازگشت به چرخه تولید هستند.
برائی نژاد همچنین درباره فعالیت غیرمجاز مراکز فرآورده های خام دامی در استان تهران نیز اظهار کرد: در سال گذشته یک هزار و 800 پرونده قضایی در این زمینه تشکیل شد که 450 پرونده منجر به صدور حکم شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک هزار و 980 تن فرآورده های ضبطی داشتیم که نزدیک به 870 تن از این فرآورده ها معدوم و مابقی اصلاح و به مصرف صنعتی رسید.
برائی نژاد گفت: همه محصولات توقیفی غیربهداشتی نیستند و برخی قابلیت اصلاح و ورود به چرخه های صنعتی و یا حتی انسانی را دارند.

وی اظهار کرد: در سال گذشته در مجموع 6 میلیون دوز انواع واکسن های دامی به جمعیت دامی استان تزریق شد که نزدیک به 2 میلیون دوز آن مربوط به تب برفکی بوده است و در سال جاری نیز تاکنون300 هزار رأس دام سبک و سنگین در استان واکسینه شدند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید