هشدار دامپزشکی گلستان درباره احتمال وقوع تب کریمه کنگو

مدیرکل دامپزشکی گلستان با اعلام هشدار در خصوص احتمال وقوع تب کریمه کنگو در گلستان، از دامداران و افراد مرتبط با کشتار دام خواست تا با دقت بیشتری نسبت به رعایت نکات بهداشتی اقدام کنند.

اداره کل دامپزشکی گلستان غلامرضا محرابی اظهار کرد: با توجه به شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها، احتمال شیوع بیماری تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو بیشتر می‌شود.

وی ادامه داد: نیاز است دامداران، کارگران دامداری‌ها، ذبح کنندگان، کارگران کشتارگاه‌ها، قصابان و تمام افراد مرتبط با دام، بیشتر از دیگر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند.

مدیرکل دامپزشکی گلستان تصریح کرد: دامداران از نقل و انتقال، خرید و فروش دام‌های مشکوک و غیر بومی بدون مجوز دامپزشکی خودداری کنند و با استفاده از سموم مناسب، دام‌ها و جایگاه‌های دامی را به طور مستمر سم پاشی کند و از جداسازی و له کردن کنه‌های موجود روی بدن دام‌ها جدا خودداری کنند.

محرابی گفت: با توجه به اینکه تماس انسان با خون و بافت‌های آلوده دام می‌تواند برای انسان بیماری‌زا باشد بنابراین هنگام خردکردن گوشت حتماً باید از دستکش استفاده شود.

وی گفت: شهروندان از گوشت‌های بدون برچسب و مهر دامپزشکی جداً خودداری کنند و درصورت استفاده از گوشت دام قربانی در مراسم، پیش از مصرف حداقل به مدت ۲۴ ساعت گوشت را در یخچال در دمای صفر تا چهار درجه سانتیگراد نگهداری کنند.

مدیر کل دامپزشکی گلستان خاطرنشان کرد: شاغلان در کشتارگاه‌های دام در صورت ایجاد زخم یا جراحت جلدی در هنگام کشتار و یا بروز علایم بیماری شامل تب بالا، دردهای عضلانی و سر درد، پرخونی مخاط چشم و خونریزی عمومی در بدن در اسرع وقت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید