نبود مشکل خرید شیر از دامداران گیلان

رییس اتحادیه دامداران گیلان گفت: نبود مشکل خرید شیر در گیلان ،اما شیرهای بی‌کیفیت قابل خریداری نیستند.

عباس یوسفی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه روزانه در استان ۱۲۰ تا ۱۵۰ تن شیر تولید می‌شود، گفت: نیاز استان به شیر بیش از ۱۲۰ تن است و به همین دلیل برای خرید شیر از دامداران هیچ مشکلی وجود ندارد، اما شیرهایی خریداری می‌شود که استاندارد لازم را داشته باشند.

وی افزود: اگر شیری که برای فروش آورده می‌شود، آیتم‌های لازم از نظر چربی و آب را نداشته باشد، قابل خریداری نیست و به دلیل بی‌کیفیت بودن برگشت داده می‌شوند.

یوسفی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل بی‌کیفیت شدن شیر این است که از آن سرشیر گرفته می‌شود و شیر چربی لازم برای به حد استاندار رسیدن را از دست می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل جمع شدن سرشیر بر روی شیر نگهداری آن در یخچال‌های خانگی است و این یخچال‌ها قابلیت نگهداری شیر را ندارند، تصریح کرد: شیر باید در یخچال هایی که قابلیت هم زدن شیر در آنها وجود دارد، نگهداری شود.

ریس اتحادیه دامداران گیلان با بیان اینکه برخی از دامدارانی روزانه به مقدار کم شیر تولید می‌کنند و فاقد یخچال های هم زن شیر هستند، نمی‌توانند شیر تولید شده را با کیفیت لازم برای فروش عرضه کنند، ادامه داد: انتظار می‌رود سازمان‌های مربوطه کمک کنند تا این دامداران بتوانند چنین یخچال‌هایی را تهیه کنند و برای نگهداری شیر از آن بهره‌مند شوند.

وی افزود: صنعت دامپروری گیلان در بحث شیر باید قوی شود تا بتواند نیاز استان را تامین کند.

یوسفی یکی دیگر از مشکلات دامداران را کمبود نهادهای دامی عنوان کرد و گفت: قیمت نهاده‌ها بالا است و علیرغم اختصاص ارز دولتی، این نهاده ها با قیمت دو برابری به دست دامدار می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده هر لیتر شیر ۵۵۰۰ تومان است، گفت: اغلب دامداران گیلان، کشاورز- دامدار هستند و در کنار کشاورزی به دامداری می‌پردازند تا بتوانند هزینه‌های نگهداری از دام را تحمل کنند و در مجموع همواره برای تامین نقدینگی با مشکل مواجه هستند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید