مشکل کمبود و افزایش قیمت نهاده دامی در خراسان جنوبی

نوسانات قیمت نهاده دامی به دامداری‌های خراسان جنوبی هم رسیده و تأمین نهاده‌های دام را برای دامداران سخت کرده است.

به گزارش خبرنگاران ، چند ماهی است که کمبود علوفه دام در خراسان جنوبی یکی از دغدغه های اصلی دامداران استان شده است و دامداران به دنبال چاره ای برای رفع این مشکل هستند اما هنوز در پیچ و خم رفع این مشکل مانده اند.

یکی از دامداران بیرجندی گفت: هر سال به مدت ۶ ماه علوفه دام در اختیارمان قرار می‌دادند، اما امسال هیچ سهمیه‌ای به ما اختصاص نیافته است.

دامداری دیگر می‌گوید: پارسال با وجود کشت کمتر، آذوقه دام ارزان‌تر بود، اما امسال با وجود کشت بیشتر علوفه پیدا نمی‌شود.
یک توزیع کننده علوفه می‌گوید: هر سال علوفه یارانه‌ای به ما داده می‌شد که توزیع می‌کردیم، اما امسال دریغ از یک تن جو با قیمت آزاد!

او با اشاره به اینکه قیمت نهاده‌های دامی نیز چندبرابر شده است که به زیان دامدار است اظهار کرد: گوساله ۳۰۰ کیلویی تا گوساله ۸۰۰ کیلویی به خاطر کمبود و گرانی نهاده‌های دامی به ناچار برای کشتار فرستاده می‌شود.

اگر این روند ادامه پیدا کند دامداران چاره‌ای جز ذبح زود هنگام و فروش دام خود ندارند. اتفاقی که هم اکنون در برخی نقاط استان در حال رخ دادن است

اشرفی معاون امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: افزایش قیمتی در علوفه نداشته ایم و تامین علوفه بر اساس توان استان صورت می‌گیرد.

او افزود: قیمت فروش کنسانتره برای دام پر شیر ۲ هزار و ۸۵۵ تومان و متوسط تولید شیر ۲ هزار ۲۴۶ تومان است.

اشرفی با بیان اینکه شاید در سطح کشور افزایش قیمت داشته باشیم، اما در استان قیمت مصوب حداقل ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان زیر قیمت مصوب سازمان حمایت است، تصریح کرد: وزارت جهادکشاورزی هیچگونه نظارتی بر تولید و توزیع علوفه ندارد.

معاون امور دام جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ما در حال حاضر ۵ هزار و ۵۰۰ تن کنسانتره در سطح استان توزیع می‌کنیم و در این مورد مشکل خاصی نداریم، ادامه داد: اگر چه در برخی شهرستان‌ها تقاضای افزایش دو برابری سهمیه علوفه را دارند و لازمه آن تامین مواد خام به خصوص سبوس است که در تامین آن مشکل داریم و غیر ممکن است.

به نظر می‌رسد اگر هر چه زودتر مسئولان فکری به حال کمبود و افزایش قیمت نهاده‌های دامی نکنند دوباره شاهد پرواز قیمت‌ها این بار در حوزه محصولات و تولیدات دامی خواهیم بود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید