شیوع تب برفکی در استانهای همجوار/ دامداران کُردستانی هوشیار باشند

مُدیرکل دامپزشکی کُردستان از شیوع تب برفکی در استانهای همجوار خبر داد و خواستار هوشیاری دامداران برای مقابله با این بیماری شد.
مجتبی ورمقانی با اعلام این خبر گفت: با توجه به گزارش شیوع بیماری واگیردار تب برفکی در منطقه و احتمال ایجاد تلفات در دامها و تحمیل خسارت فراوان به دامداران استان، دامداران نکات بهداشتی برای سلامت دامهای خود را رعایت کنند.

وی با تأکید بر خودداری از خرید و ورود دام آلوده و فاقد سابقه بهداشتی از سوی دامداران، افزود: باید دامهای مشکوک و بیمار از دامهای سالم جدا نگه داشته شود.

ورمقانی اطلاع رسانی فوری موارد مشکوک به بیماری تب برفکی از سوی دامداران را خواستار شد و گفت: باید تا حد امکان از تردد در میادین دام و ورود افراد متفرقه به خصوص دلالان و چوبداران به محل نگهداری دام جلوگیری کرد.

مُدیرکل دامپزشکی کُردستان، لزوم ضدعفونی و آهک پاشی محل نگهداری دام را یادآوری کرد و گفت: باید از حمل و نقل دام در مسافتهای طولانی، وارد شدن استرسهای گرمایی و سرمایی به دام جلوگیری کرد.

ضدعفونی کردن وسایل دامداری، عدم تغییر ناگهانی جیره غذایی دامهای واحد و همکاری با اکیپهای مایه کوب دامپزشکی در زمان مراجعه به واحدهای دامداری از دیگر مواردی بود که مُدیرکل دامپزشکی کردستان بر انجام آن، برای پیشگیری از ابتلاء دام به بیماری تب برفکی تأکید کرد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید