سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود

مدیرعامل اتحادیه دامداران گیلان گفت: دامداران کمتر از قیمت تمام شده تولید، شیر را می فروشند و اصلا سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود.

عباس یوسفی در گفت و گو با خبرنگاران، با بیان اینکه در حال حاضر برای تولید هر لیتر شیر توسط دامداران استان 3 هزار تومان هزینه می شود، گفت: طبق قیمت مصوب، دامدار مجبور است کمتر از هزینه تمام شده قیمت تولید، شیر دام خود را بفروشد و هم اکنون به قیمت 2هزار و 390 تومان هر لیتر شیر از دامدار خریداری می شود.

وی با بیان اینکه سود گرانی لبنیات به جیب دامدار نمی رود، افزود: گران شدن نهاده های دامی از جمله سبوس که تقریبا افزایش قیمت صد درصدی داشته است از دیگر مشکلاتی است که دامداران با آن مواجه هستند.

یوسفی ادامه داد: اگر روند افزایش قیمت سبوس ادامه پیدا کند، در آینده نزدیک شاهد خواهیم بود که دوباره دامداران برای تغذیه دامهایشان به نان خشک روی بیاورند.

مدیرعامل اتحادیه دامداران گیلان گفت: به طور میانگین در گیلان روزانه 150تن شیر تولید می شود و اخیرا همکاری صاحبان کارخانه های لبنی برای خرید شیر از دامداران استان بهتر از گذشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت دام گیلان نیز در حدود یک میلیون و 280 هزار راس است که 800راس آن دام سبک و مابقی دام سنگین هستند.

پوسفی با بیان اینکه مقرر شده است که با اجرای طرح بزرگ هویت دام در کشور، آمار دقیق جمعیت دام های کشور مشخص شود، افزود: این آمار دقیق به ما کمک خواهد کرد تا برنامه ریزی های منسجم تری برای دامداران و دام استان داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای حمایت از دامداران استان لازم است تا وام های با سود کم بهره در اختیار این قشر داده شود، گفت: اعطا وام های با سود 18درصد و یا بالاتر به درد کشاورز و دامدار نمی‌خورد و اخذ آن برای این قشر اصلا توجیه اقتصادی ندارد.

مدیرعامل اتحادیه دامدران گیلان خاطرنشان کرد: حمایت از دامداران نه تنها به حفظ اشتغال، تولید شیر و گوشت بیشتر در استان منجر خواهد شد بلکه شاهد خواهیم بود که جوانان روستایی برای ورود به این عرصه داوطلب شوند و ضمن رونق روستاها، از مهاجرت های روستاییان به شهرها نیز جلوگیری خواهد شد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید