روزگار آشفته دامداری در گیلان

به علت روزگار آشفته دامداری در گیلان

رییس اتحادیه دامداران گیلان گفت: اگر مشکلات دامداران گیلان حل نشود دام ها روانه کشتارگاه خواهند شد. عباس یوسفی در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه دامداران با کمبود نهاده مواجه هستند و نهاده‌هایی نظیر سبوس گندم را به سختی تهیه می‌کنند، افزود: سبوس گندم در بازار آزاد سه برابر قیمت دولتی به فروش می‌رسد و دامداران ما با توجه به درآمدهای کمی که دارند، به سختی پول غذای دام را تهیه می‌کنند و می‌پردازند.

وی ادامه داد: گرانی نهاده‌ها و نبود غذای دام بر تولید شیر استان تاثیر دارد و اگر روند گرانی و کمبود نهاده ادامه پیدا کند، به ناچار دامها را به کشتارگاه خواهند رفت.

رییس اتحادیه دامداران گیلان تصریح کرد: رفتن دام به گشتارگاه و بیکار شدن دامداران بر وضعیت اشتغال استان نیز تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه در گیلان ۱۹ شبکه خدمات رسانی به دامداران داریم، خاطرنشان کرد: در همه شهرستان های گیلان دامداران فعالیت دارند و در حال حاضر در همه استان این قشر با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

رییس اتحادیه دامداران گیلان گفت: افزایش قیمت نهاده بر قیمت تمام شده شیر تاثیر مستقیم دارد و ضروری است همانطور که بر قیمت شیر نظارت دقیق می‌شود، بر وضعیت بازار نهاده‌ها نیز همین قدر نظارت ‌صورت گیرد.

یوسفی با بیان اینکه برای برخی از دامداران ما دامداری صرفه اقتصادی ندارد و فقط به خاطر علاقه‌ای که این قشر زحمتکش به شغلشان علاقه دارند، پای کار ایستاده‌اند و همواره منتظر هستند تا حمایت‌های جدی از آنها صورت بگیرد، یادآور شد: اما حمایت های لازم لحاظ نشود، به ناچار برخی مجبور به تعطیلی دامداری‌شان خواهند شد. شرایط خیلی سخت است و باید تهمیداتی اندیشیده شود تا چوب حراج بر دام‌های استان زده نشود.

رییس اتحادیه دامداران گیلان اظهار کرد: تا به امروز بیش از ۲۰۰ هزار راس دام در گیلان پلاک‌کوبی و ۱۹ هزار دامدار شناسایی شده‌اند.

وی بر بومی سازی تصمیات و بخشنامه‌ها برای دامداری گیلان تاکید کرد و گفت: تصمیات وزارتخانه‌ای بدون آسیب شناسی‌ و در نظر نگرفتن مشکلات بومی، سختی‌های زیادی برای دامداران فراهم می‌آورد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید