حدود ۶۰ درصد دام‌ های آذربایجان‌ غربی پلاک کوبی شد

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان‌ غربی گفت: حدود ۶۰ درصد دام‌های سبک و سنگین استان اعم از گاو و گوسفند در راستای جلوگیری از قاچاق دام پلاک کوبی شده اند.

رضا یوسفی رضایی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این تعداد شامل سه میلیون و ۱۶۲ هزار راس دام اعم از سبک و سنگین در استان است که با هدف هویت گذاری و جلوگیری از قاچاق دام پلاک کوبی شدند.

وی بیان کرد: با توجه به استقبال صاحبان دام در استان پیش بینی می شود این میزان به آمار جمعیت دامی استان نزدیک شود.

وی اظهار کرد: از این میزان ۲۹۰ هزار و ۸۴۹ راس گاو، ۶ هزار و ۷۰۴ راس گاومیش، ۲ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۳۱۴ راس گوسفند، ۶۳ هزار و ۱۷۱ راس بز، ۴۱ نفر شتر و ۷۷ راس اسب بوده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به پراکنش دامداری‌ها اعم از صنعتی و سنتی در سطح استان، به منظور تسریع در روند اجرایی پلاک کوبی، اطلاع رسانی طرح پلاک کوبی ضروری است.

وی گفت: این اقدام باید به صورت فراگیر باید با به کارگیری ظرفیت های دهیاری‌ها، شوراها، مراکز خدمات کشاورزی، صدا و سیما و سایر دستگاه ها انجام گیرد.

یوسفی رضایی اضافه کرد: با توجه به‌ اتمام زمان پلاک کوبی، دام های بدون پلاک و هویت حق نقل و انتقال، خرید و فروش، کشتار در کشتارگاه ها و اخذ خدمات دولتی را ندارند و به عنوان دام قاچاق تلقی می‌شوند.

وی اضافه کرد: دام های دارای پلاک قبل از هر گونه نقل و انتقال باید به اداره کل دامپزشکی جهت تشخیص هویت و اخذ برگ تردد مراجعه و مجوز های لازم را اخذ کنند.

وی اظهار کرد: پلاک ۱۵ رقمی به عنوان کد ملی و شناسنامه دام محسوب می‌شود و تمامی هزینه های پلاک کوبی به عهده دامدار است و دامی که پلاک زده می‌شود، باید اطلاعات آن در سامانه هویت وزارت جهاد کشاورزی ثبت شود.

یوسف رضایی اضافه کرد: در حال حاضر که فصل کوچ دام‌های عشایر شروع شده، یکی از شروط اصلی صدور مجوز کوچ داشتن پلاک گوش ثبت شده در سامانه هویت دام کشور است و از عشایر استان تقاضا می شود قبل از اقدام به اخذ مجوزهای لازم حتما به پلاک کوبی دامهای خود اقدام کنند.

هم اکنون طبق آمار موجود، سه میلیون و ۸۶۳ هزار راس دام سبک و ۵۱۳ هزار و ۱۲۱ راس دام سنگین در استان وجود دارد.

طرح پلاک کوبی دام ها در اذربایجان غربی از سال ۱۳۹۸ شروع شده است و به علت هزینه بر بودن برای دامداران به کندی پیش می رود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید