دام‌های همدان درخطرند

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اقدامات این سازمان در رسیدگی به اعتراضات مرغداران، گفت: در راستای تنظیم بازار مرغ شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به جمع‌آوری مرغ مازاد استان کرده است و تا کنون 300 تن مرغ به قیمت 7500 تومان خریداری کرد.

محمد نظرپور در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: علاوه بر خرید مرغ مازاد تولیدی استان توسط شرکت پشتیبانی امور دام، بخشی از مرغ زنده استان به تهران منتقل شده تا قیمت مرغ را افزایش دهیم.

وی از هویت‌گذاری دام‌های سبک و سنگین در این استان خبر داد و اظهار کرد: در راستای اجرای ماده 18 نظام جامع دامپروری 63 هزار شماره گوش دام سبک و سنگین در استان همدان تهیه و بر روی 4000 دام نصب شده است.

نظرپور با اشاره به ترویج نژاد 2 منظوره سمینتال در استان، افزود: سال گذشته 2000 رأس گاو با مواد ژنی گاوهای سمینتال تلقیح شد و امسال نیز تعهد داریم این عملیات را بر روی 6000 رأس انجام دهیم.

وی اضافه کرد: ترویج استفاده و تولید مرغ سایز در استان همدان همچنان در دستور کار است و نیز استفاده از مواد ژنی تعیین جنسیت شده در دامداری‌های صنعتی در حال ترویج است.

دام‌های همدان از نظر موادمعدنی در خطر هستند

نظرپور با تأکید براینکه دام‌های استان از نظر موادمعدنی در خطر هستند، بیان کرد: علوفه تولیدی استان کسری موادمعدنی داشته و دام‌های روستایی نیز جیره بالانسی ندارند بنابراین سال گذشته 14 هزار بلوس موادمعدنی در دامداری‌های استان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه به غیر از یونجه مابقی خوراک دام استان از بیرون وارد می‌شود، خاطرنشان کرد: در خوراک دام 50 درصد نیاز دام‌ها وارداتی و در پرورش طیور به طور کلی وابستگی به واردات نهاده داریم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان همدان افزود: در راستای استفاده از تسهیلات مکانیزاسیون در واحدهای دام و طیور استان، 326 نفر برای دریافت 21 میلیارد و 600 میلیون تومان به بانک معرفی شده که از این تعداد 212 نفر 14 مییلارد تومان تسهیلات را جذب کرده‌اند.

نظرپور با بیان اینکه سهیمه تسهیلات مکانیزاسوین واحدهای دام و طیور استان در سالجاری 13 میلیارد و 300 میلیون تومان است، یادآور شد: از ابتدای سال تا پایان خرداد 650 میلیون تومان طرح به بانک معرفی شده و علاوه بر مبلغ مکانیزاسیون، در سال گذشته 476 نفر با مبلغ 107 میلیارد تومان برای اخذ تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی معرفی شدند که 66 نفر برای دریافت 13 میلیارد تومان موفق به عقد قرارداد شدند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید