«دامشهر» قم و ماجرای میهمانان ناخوانده

منطقه «دامشهر » قم یکی از بزرگ ترین میادین دامی کشور محسوب می شود و مدتی است سکونت انسان ها در کنار واحدهای دامداری به معضلی در این منطقه تبدیل شده که از نظر بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی تهدیدی برای شهر قم به شمار می آید.
شهرک صنعتی دامشهر قم به مساحت 664 هکتار، در سال 75 در کیلومتر 13 محور قم – جعفریه احداث شد؛ 30 کاروانسرای دام در این شهرک وجود دارد و سالانه بین 600 هزار تا یک میلیون راس دام از استان های مختلف کشور وارد میدان دامشهر می شود.
حضور تعدادی از خانواده های اتباع و ایرانی در این منطقه باعث نگرانی هایی از سوی مسئولان و مردم شده است؛ این خانواده ها به بهانه شاغل بودن در دامداری ها، در این میدان دامی ساکن شده اند.
منطقه ای که کاربری آن دامی است و حضور انسان علاوه بر این که تهدیدی برای سلامت کل شهر قم محسوب می شود، به دلیل دور بودن ساکنان از امکانات شهری، می تواند باعث معضلات اجتماعی و فرهنگی نیز باشد.
در زمان حاضر به گفته مسئولان حدود 800 خانوار ساکن این منطقه هستند.

** شرایط راه اندازی پایگاه سلامت در دامشهر قم وجود ندارد
معاون فنی مرکز بهداشت قم به خبرنگار ایرنا گفت: شرایط لازم برای راه اندازی پایگاه سلامت در منطقه دامشهر قم با توجه به توزیع جمعیتی که تخمین زده می شود، وجود ندارد.
محمد نیک پور با اشاره به طرح تحول سلامت که از سال 93 با هدف دسترسی عموم جامعه به خدمات بهداشتی و شناسایی بیماری ها پیش از بروز علائم، همزمان با سراسر کشور در استان قم رقم خورد، اظهار داشت: در این طرح در حوزه بهداشت، ملاک تقسیم بندی نیروها و راه اندازی پایگاه ها و مراکز سلامت، جمعیت ساکن در مناطق است و بر اساس دستورالعمل ها، نحوه استقرار مراکز و پایگاه های سلامت بر اساس توزیع جمعیت تعریف شده است.
وی افزود: برای یک مرکز خدمات جامع سلامت جمعیت متوسط 60 هزار نفری، برای هر پایگاه سلامت 12 هزار و 500 تَن و برای هر کارشناس مراقب 2 هزار و 500 تن تعریف شده است.
به گفته وی، تعیین جمعیت بهره مند از خدمات مراکز و پایگاه های سلامت با هدف ارائه خدمت و جلوگیری از هدررفت سرمایه و تجهیزات صورت گرفته است.
نیک پور خاطرنشان کرد: با توجه به این که جمعیت ساکن در منطقه دامشهر معمولا افراد جویای کار هستند که خانواده محسوب نمی شوند و از سوی دیگر دامشهر جزو مناطق مسکونی تعریف نشده است، امکان راه اندازی پایگاه سلامت در آن وجود ندارد.
معاون مرکز بهداشت قم گفت: منطقه دامشهر کانون دامی استان قم است و ورود و خروج روزانه تعداد زیادی دام، خطر انتقال بیماری را برای افراد ساکن افزایش داده است.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل نبود شرایط لازم برای راه اندازی پایگاه سلامت در دامشهر، خدمات مرکز بهداشت از طریق نزدیک ترین پایگاه سلامت با نام ایثار واقع در منطقه قلعه کامکار صورت می گیرد.
به گفته معاون مرکز بهداشت قم ،درصدد هستیم با مهیا شدن شرایط، یک یا 2 روز در هفته، یک مراقب سلامت به منطقه دامشهر اعزام کنیم تا جمعیت ساکن در آنجا زیر پوشش خدمات بهداشتی قرار گیرند و برای این کار فضایی نیز آماده شده است.
نیک پور با اشاره به استقرار اتباع در منطقه دامشهر، گفت: در حوزه سلامت قومیت و نژاد فرد مطرح نیست و خدمات به کل جامعه مورد نظر ارائه می شود.
راه اندازی پایگاه سلامت در منطقه دامشهر از مصوبه های جلسه کمیسیون ارتقاء امنیت اجتماعی و اخلاقی قم در اسفندماه سال گذشته است که این امر به مرکز بهداشت استان واگذار شده است.
طرح تحول نظام سلامت کشور در راستای سیاست های کلی نظام و تاکید جدی رهبر معظم انقلاب به مقوله سلامت جامعه و افزایش شاخص های سلامت و بهداشت مردم در بخش های مختلف از 15 اردیبهشت ماه سال 93 از سوی دولت یازدهم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اجرا درآمد.

** افراد ساکن در دامشهر در معرض بیماری هستند
مدیرکل دامپزشکی قم نیز به خبرنگار ایرنا، گفت: مجتمع دامشهر منطقه ای ویژه دام است و سکونت انسان در آن پیش بینی نشده است.
مهدی رفیعی محمدی با اشاره به مسائل اجتماعی و بهداشتی که به واسطه حضور دام در دامشهر به وجود می آید، اضافه کرد: دوره های آموزشی با موضوع پیشگیری از بیماری های دام ویژه دامداران توسط اداره کل دامپزشکی در این منطقه برگزار می شود.
وی ادامه داد: دام ها 2 گروه بیماری دارند که یک گروه خاص خودشان است و گروه دیگر قابل انتقال از انسان به حیوان و یا از حیوان به انسان است که بیماری های مشترک گفته می شود.
رفیعی محمدی تصریح کرد: در هر منطقه ای که جمعیت دامی حضور داشته باشد افرادی که در نزدیکی این دام ها هستند در معرض بیماری مشترک هستند.
وی بیان کرد: برای مراقبت از دام ها باید کارگر دامداری به صورت 24 ساعته در محل حاضر باشد و این مساله با شیفتی شدن کار کارگرها قابل حل است.
به گفته رفیعی محمدی ، سکونت خانواده ها کنار جمعیت دامی پیش بینی نشده و هرچه تماس افراد با دام ها بیشتر باشد، تعداد افراد در معرض ابتلا به بیماری افزایش می یابد.

** سکونت در منطقه دامشهر قم قانونی نیست
فرماندار قم نیز در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: مجتمع دامشهر قم مجموعه دامی است و با توجه به این که سکونت خانواده ها در این منطقه قانونی نیست، سازمان جهاد کشاورزی به عنوان متولی امر باید به این مساله رسیدگی نماید.
رضا سیار افزود: در دهه 70، دامداری های استان قم در کنار واحدهای مسکونی بود و برای ساماندهی این واحدها، طرح انتقال دام به خارج از شهر و ایجاد منطقه دامشهر در جاده قم – جعفریه مصوب شد.
وی اضافه کرد: اعتبار قابل توجهی برای این امر اختصاص یافت و زیرساخت های این منطقه اصلاح شد تا جداسازی بین زندگی انسان از محل پرورش دام محقق شود.
فرماندار قم تصریح کرد: اگر خانواده ها در این منطقه مقیم شوند، اصل هدف ایجاد مجتمع دامشهر زیر سوال می رود؛ متولیان امر نباید اجازه دهند این منطقه دامی، محلی برای سکونت انسان شود.
سیار با بیان این که سکونت کارگر و خانواده در دامشهر پیش بینی نشده است، بیان کرد: در سال های گذشته به تدریج اتباع بیگانه در این منطقه ساکن شدند و علاوه بر این که اجاره خانه نمی دهند به همسرانشان در کارهای دامداری کمک می کنند.
وی خاطرنشان کرد: سکونت خانواده ها در این منطقه دامی به عنوان تفاهم بین صاحب واحد دامداری و کارگر تبدیل به معضل شده است.
وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی باید به واحدهای تولیدی تذکر دهد تا از سکونت خانواده ها در این منطقه جلوگیری شود و مراکز قانونی نیز تاکنون اجازه سکونت افراد را در دامشهر نداده اند.
فرماندار قم گفت: مرکز بهداشت و دامپزشکی برای بهبود بهداشت فردی افراد و همچنین واکسیناسیون دام اقدام هایی انجام داده و بهتر است این خانواده ها به جای این که به خانه های بهداشت داخل شهر ارجاع شوند، در همین منطقه معاینه و واکسینه شوند.
سیار افزود: باید برای دامداران و کارگران شاغل در دامشهر قم، پرونده سلامت تشکیل تا وضعیت سلامتی آن ها به صورت مرتب کنترل شود.
وی با بیان این که عمد خانواده های ساکن اتباع، افغان هستند، افزود: به دلیل متغیر بودن افراد ساکن در این منطقه، آمار دقیقی در دست نیست و ممکن است تعدادی کارگر ایرانی نیز به همراه خانواده ساکن دامشهر باشند.

** ساخت مدرسه در مجتمع دامشهر کارشناسی نیست
فرماندار قم همچنین در نخستین جلسه شورای آموزش و پرورش قم گفت: با وجود این که تعدادی دانش آموز ساکن در مجتمع دامشهر از تحصیل بازمانده اند، ساخت مدرسه در این مناطق کارشناسی و منطقی نیست.
سیار افزود: کل شهر قم 12 هزار و 500 هکتار می باشد و مناطق دامشهر و لبن 990 هکتار معادل هشت درصد وسعت شهر است.
وی اضافه کرد: با وجود این که وجود نیروی انسانی به عنوان کارگر و نه به عنوان خانواده در این منطقه تعریف شده است، خانواده های مهاجر و اتباع زیادی در این مجتمع ها سکونت دارند.
سیار ضمن مخالفت با درخواست ساخت مدرسه در مجتمع دامشهر، افزود: با احداث مدرسه، به این مناطق هویت مسکونی داده می شود و مدتی بعد خانواده های ساکن در آن مطالبه گر همه امکانات شهری خواهند شد.
وی ادامه داد: مالکان این واحدها بسیار رغبت دارند این مجتمع به منطقه مسکونی تبدیل شود که در این صورت چالشی برای آینده خواهد بود.
سیار خاطرنشان کرد: مجتمع دامشهر در تقسیمات کشوری به عنوان مجتمع تولیدی تعریف شده، نه روستا و نه شهر.
فرماندار قم افزود: در سال های 71 و 74 در 2 مرحله با هدف پاکسازی محیط شهر قم از دام، دامشهر به عنوان منطقه ای برای انتقال دام سبک و سنگین ایجاد شد.

** دامداری بدون سکونت کارگر قابل مدیریت نیست
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم نیز در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا با اشاره به انتقاد برخی مسئولان از سکونت تعدادی از خانواده ها در مجتمع دامشهر این شهر، گفت: کارگر باید شبانه روز و با خانواده در دامداری مستقر باشد و دامداری بدون سکونت کارگر قابل مدیریت نیست.
محمدرضا طلایی افزود: ایجاد مجتمع دامی جزو سیاست های وزارت جهاد کشاورزی نیست و علاوه بر این که این وزارتخانه چنین مجتمع هایی را قبول ندارد، بر اساس ابلاغ هیات دولت نیز هر گونه مجوز برای مجتمع های دامی ممنوع است.
وی اضافه کرد: در گذشته نیز مخالف ایجاد مجتمع دامداری بودیم، زیرا بر اساس قانون دامپروری، دامداری ها باید با فاصله چندین متری از هم ایجاد شود، در حالی که دامداری ها در مجتمع دامشهر دیوار به دیوار هم می باشد.
طلایی تصریح کرد: قبل از ایجاد مجتمع دامشهر، ورودی های شهر قم از سمت محور ساوه، قنوات، قمرود و اراک مملو از دامداری بود که چهره نازیبایی به شهر قم داده و مشکلات زیادی را موجب شده بود.
وی گفت: برای حل این مساله زمینی برای ایجاد مجتمع دامشهر اختصاص یافت و یک هزار و 400 واحد دامی در این مجتمع مستقر شد و در چند سال گذشته اقدام های بسیاری از جمله تامین آب شیرین، گازکشی و مباحث فنی برای این مجتمع توسط جهاد کشاورزی انجام شده است.
طلایی با بیان این که دامشهر معضل استان قم است، تصریح کرد: امروز این منطقه، صورت مساله ای شده که همه می خواهند آن را پاک کنند، ولی بدانیم اینطور درخصوص دامشهر صحبت کردن، مشکلی از شهر حل نمی کند.
وی افزود: کارگر باید شبانه روز و با خانواده در دامداری مستقر باشد و نمی توان کارگران را به صورت شیفتی استخدام کرد، زیرا صرفه اقتصادی برای دامدار نخواهد داشت.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم اضافه کرد: امروز در یک دامداری 200 راسی در هر نقطه ای از کشور که باشد، 10 کارگر با خانواده زندگی می کنند، نمی توانیم سکونت را از دام جدا کنیم.
وی بیان کرد: جمعیتی که امروز ساکن دامشهر است، در گذشته در شهر قم از امکانات مختلف استفاده می کرد، امروز هم باید این خدمات به این خانواده ها ارائه شود.
طلایی افزود: مساحت دامشهر قم 750 هکتار و به اندازه یک شهر است که 2 هزار سکنه دائم و پنج هزار سکنه غیردائم دارد.
وی تصریح کرد: هر کسی بخواهد واحد دامداری را از سکونت جدا کند یا بخش کشاورزی را نمی شناسد یا می خواهد خودش را از کار تبرئه نماید.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قم افزود: یکی از دلایلی که افاغنه در قم به بخش کشاورزی و دامداری ورود پیدا کرده اند، این است که ایرانی ها حاضر به سکونت با خانواده در کنار زمین کشاورزی و یا دامداری نبودند، در حالی که افاغنه با خانواده ساکن می شدند و در این صورت صرفه اقتصادی برای دامدار و کشاورز دارد.
وی با تاکید بر این که رسیدگی به مشکلات دامشهر وظیفه جهاد کشاورزی نیست، خاطرنشان کرد: رسیدگی به بیماری های دامی و زیرساخت این منطقه وظیفه جهاد کشاورزی است و این سازمان فراتر از وظایف خود در این منطقه ورود پیدا کرده است، ولی تامین مدرسه و بهداشت وظیفه دستگاه های ذیربط است.

** دانش آموزان ساکن در دامشهر برای تحصیل به روستاهای اطراف مراجعه می کنند
مسئول رسیدگی به امور تحصیلی اتباع و مهاجران خارجی اداره کل آموزش و پرورش قم در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به سکونت حدود 200 دانش آموز غیر ایرانی در شهرک دامشهر، گفت: این شهرک به لحاظ جغرافیایی مکانی دامی است و مناسب سکونت افراد نیست ، ولی با این وجود مسئولان آموزش و پرورش در شوراهای مختلف تلاش زیادی برای کسب مجوز راه اندازی مدرسه در این منطقه نمودند که با مخالفت مواجه شد.
محمدرضا اسلامی افزود: دانش آموزان ساکن در این منطقه به دلیل دور بودن از امکانات آموزشی، هر روز با 6 دستگاه مینی بوس برای تحصیل به مدارس شهر جعفریه و روستاهای پاچیان و حیدرآباد این بخش اعزام می شوند.
به گفته وی، 95 درصد از دانش آموزان ساکن در این منطقه در مقطع ابتدایی و پنج درصد نیز در مقطع متوسطه اول و دوم تحصیل می کنند.

 • 80 تن از اتباع ساکن در منطقه دامشهر آموزشهای سوادآموزی دریافت کردند
  معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش قم به خبرنگار ایرنا گفت: 80 تن از اتباع ساکن در شهرک دامشهر با شرکت در کلاس های نهضت، آموزش های سوادآموزی دریافت نمودند.
  حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا افزود: تعدادی از اتباع خارجی در شهرک دامشهر از فضاهای آموزشی، امکانات و تحصیل محروم هستند.
  وی اضافه کرد: پس از پیگیری های انجام شده توانستیم در نیمه نخست امسال حدود 80 تَن از اتباعی که در این منطقه ساکن بوده و از مدرسه بازمانده بودند را جذب کلاس های نهضت سوادآموزی نماییم.
  حجت الاسلام محمدرضا قاسمی نیا با بیان این که این افراد در گروه سنی 10 تا 49 سال قرار دارند و در قالب پنج کلاس سازماندهی شدند، خاطرنشان کرد: کلاس های نهضت سوادآموزی در حسینیه شهرک دامشهر، صبح ها برای خانم ها و عصرها برای آقایان برگزار می شود.
  وی تاکید کرد: اگر مسئولان استان قم به مباحث آموزشی دامشهر توجه نکنند و ساز و کار مناسبی در نظر نگیرند، در آینده به آمار جمعیت بی سوادان استان افزوده می شود و آسیب های اجتماعی، اخلاقی و فرهنگی نیز به تبع آ ن بروز می کند.
  معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش قم گفت: پیگیری های زیادی از سوی آموزش و پرورش و معاونت سوادآموزی صورت گرفته تا افراد از سوادآموزی بازنمانند، ولی نتیجه ای حاصل نشده است.
  وی افزود: ظاهر برخی مسئولان معتقدند که سکونت در شهرک دامشهر قانونی نیست و ما نیز مجاز به ایجاد زیرساخت های آموزشی، بهداشتی و خدماتی نمی باشیم.
  به گفته معاون نهضت سوادآموزی آموزش و پرورش قم، اگر مسئولان استان نظرشان بر قانونی نبودن سکونت در دامشهر است، پس چرا با سکونت ها مخالفت و یا برخورد نمی شود؟
  وی بیان کرد: اگر نیازی به این جمعیت نیست، پس چرا دامداری ها آن ها را شاغل نموده اند و البته کمترین حق الزحمه را هم می دهند؛ مسئولان باید از دامداران بخواهند افراد را در آنجا سکونت ندهند تا حقی هم ایجاد نشود.
  حجت الاسلام قاسمی نیا تاکید کرد: بهتر است هر جایی که شهرک صنعتی، کشاورزی و دامداری ایجاد می شود، محلی هم برای سکونت افرادی که قرار است در آنجا مشغول به کار شوند، در نظر گرفته شود و سزاوار نیست که این افراد از خواندن و نوشتن که حق اولیه هر انسانی است، محروم بمانند.
 • زیرساخت های مورد نیاز سکونت خانواده ها در دامشهر تقویت شود
  بخشدار بخش مرکزی قم نیز به خبرنگار ایرنا گفت: شهرک دامشهر مجموعه ای تخصصی در خصوص دام است و مناسب سکونت انسان نیست .
  داود حاج حسینی با اشاره به حضور تعدادی از خانواده های اتباع در این شهرک، افزود: نمی توانیم جلوی سکونت این افراد را بگیریم، ولی زیرساخت های این شهرک باید از نظر زیرساختی و امکانات بهداشتی برای سکونت این خانواده ها تقویت شود.
  وی تاکید کرد: در این راستا مرکز بهداشت و دامپزشکی برای نظارت بر موارد بهداشتی و همچنین جلوگیری از ابتلای ساکنان به بیماری ها باید نظارت کافی داشته باشند.
- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید