دامداران مراقب باشند؛ “لمپی‌اسکین” درمان ندارد

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان تاکید کرد: دامداران در اجرای طرح مایه‌کوبی دام علیه بیماری “لمپی‌اسکین” همکاری کنند.

محمدباقر حاج‌کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان این‌که دامداران هر چه سریع‌تر برای مایه‌کوبی دام خود علیه بیماری لمپی‌اسکین اقدام کنند، اظهار کرد: لمپی‌اسکین یک بیماری ویروسی و پوستی در گاو، گوساله و گاومیش است که از طریق نیش حشراتی از جمله پشه، مگس‌های گزنده‌ و کنه‌ها، همچنین تماس مستقیم دام سالم با بزاق، آب و غذای آلوده منتقل می‌شود .

این مسئول ادامه داد: در واقع لمپی‌اسکین نوعی بیماری حاد تا مزمن ویروسی و مشابه بیماری آبله گوسفند و بز است ولی درمان قطعی ندارد و فقط اقدامات حمایتی به بهبود بیماری کمک خواهد کرد . علائم بیماری در دام‌های مبتلا نیز تب، کاهش تولید شیر، بروز گره یا برجستگی‌های دردناک در سطح پوست و برخی از نواحی بدن مانند سر، گردن و روی پستان‌ها را شامل می‌شود که پس از مدتی تبدیل به زخم و لنگش شده و در مواردی مرگ و میر را به همراه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به انتقال این بیماری از طریق نیش حشرات از جمله پشه‌ها، مگس‌های گزنده‌ و کنه‌ها، سم‌پاشی بدن و جایگاه دام، مهم‌ترین راه پیشگیری و کنترل بیماری لمپی‌اسکین به شمار می‌رود. همچنین اداره‌کل دامپزشکی استان زنجان از اردیبهشت‌ماه امسال، کار واکسیناسیون رایگان جمعیت دام سنگین استان علیه این بیماری را با توان بخش دولتی و غیردولتی آغاز کرده است و تاکنون بیش از 47 هزار راس دام سنگین علیه این بیماری واکسینه شده‌اند .

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان با اشاره به این‌که ضدعفونی کردن و رعایت بهداشت جایگاه دام، قرنطینه و محدودیت تردد از دیگر راه‌های کنترل و پیشگیری این بیماری است، خاطرنشان‌ کرد: دامداران برای انجام مایه‌کوبی دام‌های خود با گروه‌های واکسیناسیون دولتی و غیردولتی همکاری کنند تا سطح ایمنی مطلوب در جمعیت دام‌های هدف ایجاد و جلوی خسارات وارده به دامداران گرفته شود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید