دامداران دامهای خود را علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنند

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در استان بیش از ۴۰ هزار راس دام سنگین و یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس دام سبک علیه تب برفکی واکسینه می شوند.

عبدالله بهمنش در جمع خبرنگاران افزود: واکسن مورد نیاز به مقدار کافی توسط مراکز بخش خصوصی دامپزشکی استان تهیه شده و دامداران برای سرعت بخشیدن به امر واکسیناسیون می‌توانند به مراکز واکسیناسیون بخش خصوصی شهرستان مراجعه و واکسن را دریافت کنند.

وی بیان داشت: دامداران ضمن رعایت اصول امنیت زیستی، از خرید و فروش، جابجایی و حمل و نقل غیرمجاز دام، تماس با دلالان دام و حضور در مناطق پر خطر و پرتراکم دام، یا گله‌های مبتلا به شدت خودداری کنند.

بهمنش افزود: هرگونه تلفات دام را باید به صورت کاملاً بهداشتی دفن و موارد ابتلای بیماری را به دامپزشکی اطلاع رسانی کنند.

وی تصریح کرد: کاهش تولید شیر و یا قطع ناگهانی آن و سقط جنین در دام‌ها، مرگ و میر و تلفات بره‌ها و گوساله‌ها، قطع ناگهانی اشتهای دام به سبب ایجاد تاول‌های دهانی و عدم تمایل دام به خوردن خوراک و وقوع لنگش از جمله علائم بیماری ویروسی تب برفکی در جمعیت دامی است.

بهمنش افزود: با توجه به افزایش تعداد کانون‌های آلوده بیماری تب برفکی در کشور، رعایت ضوابط بهداشتی قرنطینه‌ای نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای دام‌ها به این بیماری دارد.

وی بیان داشت: بیماری تب برفکی در برخی از واحدهای اپیدمیولوژیک کشور گزارش شده و برای محدودسازی بیماری و جلوگیری از گسترش این بیماری باید اقدامات بهداشتی انجام شود.

بهمنش افزود: دامداران برای جلوگیری از شیوع این بیماری در استان موارد بهداشتی را رعایت و واکسیناسیون دام‌ها را انجام دهند.

وی اظهار داشت: همچنین ضد عفونی جایگاه دام در دامداری‌ها و روستاها انجام و از نقل و انتقال دام به صورت غیر مجاز و بدون هماهنگی با دامپزشکی خودداری شود.

بهمنش افزود: دامداران باید ضمن رعایت اصول بهداشتی قرنطینه‌ای و فعال کردن حوضچه‌های ضدعفونی در ورودی واحد دامداری خود از ورود افراد، وسایل نقلیه و تجهیزات متفرقه به داخل واحد دامداری جلوگیری کنند.

وی اظهار داشت: اکیپ‌های مایه‌کوبی، مأموران تلقیح مصنوعی و همچنین کارکنان دامداری باید وسیله نقلیه خود را در محوطه خارج از دامداری مستقر کرده و از لباس کار یک بار مصرف و یا لباس کار مخصوص خود واحد دامداری استفاده کنند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید