دامداران از خرید و مصرف بی‌رویه دارو برای دام خودداری کنند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی گفت: دامداران از خرید و مصرف بی‌رویه دارو برای دام‌های خود بدون مشورت با کارشناسان دامپزشکی خودداری کرده و درهنگام دریافت دارو به تاریخ تولید و انقضاء و نحوه مصرف آن توجه داشته باشند.

«امیر حسین بهداد» با اعلام این خبر گفت: حفظ حقوق مصرف‌کنندگان یکی از وظایف مهم دامپزشکی است که در راستای اجرایی کردن دستورالعمل رصد و پایش، از تأمین تا توزیع داروهای دامپزشکی که توسط سازمان دامپزشکی کشور ابلاغ شده است، به طور جدی بر فعالیت داروخانه‌های دامپزشکی نظارت می‌کند.

وی افزود: در بازرسی‌های دوره‌ای، موارد مختلف فنی از جمله کنترل داروهای تاریخ مصرف گذشته، کنترل داروهای غیر مجاز، کنترل وجود نشانه‌ای از احتمال احتکار، اختفا و امتناع از عرضه دارو در شرایط اقتصادی فعلی، کنترل اصول نسخه‌پیچی در تحویل نوع و میزان داروهای تجویز شده و دریافت بهاء دارو، کنترل ثبت همه عملیات روزانه داروخانه در دفتر ثبت روزانه از طریق برنامه نرم‌افزاری، کنترل همه مستندات تا یکسال پیش، کنترل یخچال داروخانه مجهز به دماسنج و ترموگراف، کنترل داروخانه و انبار دارای ترموگراف و سیستم ثبت رطوبت، کنترل وسایل تهویه انبار و بررسی رعایت شرایط نگهداری داروها، قیمت‌گذاری صحیح و داشتن اتیکت قیمت بر روی قفسه‌ها، رعایت تعرفه‌های مصوب، مورد بررسی و بازدید قرار می‌گیرد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که طی 9 ماه گذشت 1871 مورد بازدید از داروخانه‌های دامپزشکی در سطح استان توسط کارشناسان دامپزشکی استان انجام گرفته است، گفت: در این بازدیدها 53 مورد تخلف مشاهده شد که پس از تنظیم صورتجلسه و ضبط داروها، موارد جهت تکمیل مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع داده شد.

بهداد خاطرنشان کرد: اداره کل دامپزشکی استان بر مراکز درمانی، داروخانه ها، مراکز مایه کوبی دام و طیور، آزمایشگاه ها و کارخانجات تولید دارو و مکمل ‌های دامپزشکی نظارت کامل دارد.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که فروش دارو بدون نسخه در داروخانه‌های دامپزشکی ممنوع بوده است، گفت: صاحبان این مشاغل از عرضه‌ی دارو بدون نسخه خودداری کنند و داروهای مورد نیاز خود را از شبکه رسمی دارویی تهیه و به فروش برسانند، در غیراینصورت در صورت مشاهده هرگونه تخلف با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

وی از عموم مردم خواست، درصورت مشاهده هرگونه تخلف در مراکز یاد شده با شماره 1512 تماس گرفته و مراتب را به اداره کل دامپزشکی استان اطلاع دهند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید