داد دامداران از تفاوت قیمت نهاده های دامی

داد دامداران از تفاوت قیمت نهاده های دامی/ دلالان عرصه را تنگ کرده‌اند

در سایه عدم نظارت و بی‌توجهی متولیان امر فروش نهاده‌های دامی در بازار آزاد با قیمت 2 تا 3 برابر قیمت دولتی توسط صاحبان مرغداری‌ها و دامداران که سود قابل توجهی نیز دارد، افزایش یافته و داد دامداران را درآورده است.

این روزها فروش نهاده‌های دامی دولتی با قیمت آزاد در بازار به یکی از کسب و کارهای پرسود و بی‌زحمت برای برخی از افراد تبدیل شده است و ادامه‌دار بودن این روند گلایه صاحبان بسیاری از مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و… را در پی داشته‌ است.

بی‌شک یکی از دلایل فروش غیر قانونی نهاده‌های دامی، عدم نظارت مناسب توسط دستگاه‌های ذی‌ربط است که ضروری است برای جلوگیری از بروز چنین تخلفاتی نظارت‌ها توسط مسوولان مربوطه افزایش پیدا کند؛ بایستی ناظران جهاد کشاورزی بر روند تحویل نهاده‌های دامی نظارت داشته و با راستی آزمایی از بروز چنین تخلفاتی جلوگیری کنند.

تفاوت قیمت بالای نهاده‌های دامی به صورت دولتی و در بازار آزاد یکی از دلایل اصلی ترغیب برخی از مرغداران و دامداران به فروش نهاده‌های دامی و کسب سود بی‌دردسر از این طریق است.

فروش نهاده‌های دامی در بازار آزاد

یکی از مرغداران در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفت: این روزها فروش نهاده‌های دامی در بازار آزاد توسط صاحبان مرغداری‌ها و دامداری‌ها افزایش یافته است.

وی افزود: متأسفانه هیچ نظارتی از سوی نهادهای ذی‌ربط در این‌باره صورت نمی‌گیرد و همین امر سبب افزایش بیش از پیش انجام این تخلف توسط برخی افراد شده است.

فروش نهاده‌های دامی با قیمت 2 تا 3 برابر قیمت دولتی در بازار آزاد

یکی دیگر از صاحبان گاوداری‌ها نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفت: متأسفانه هر روز شاهد افزایش بیش از پیش فروش نهاده‌های دامی توسط صاحبان مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و دامداران هستیم.

وی افزود: فروش با قیمت ۲ تا ۳ برابر قیمت دولتی در بازار آزاد و سود قابل ‌توجهی که از فروش نهاده‌های دامی به دست می‌آید سبب شده فروش نهاده‌های دامی توسط برخی افراد انجام شود.

برخورد قانونی با متخلفان

محمدعلی اقدسی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با تایید بروز چنین تخلفاتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ایلام، گفت: متأسفانه چنین تخلفاتی از سوی برخی افراد انجام می‌شود و ضروری است افرادی که از چنین تخلفاتی آگاهی دارند، موارد مشاهده شده را گزارش کنند.

وی با بیان اینکه توزیع نهاده‌های دامی از طریق اتحادیه‌های دامداری و مرغداری صورت می‌گیرد، افزود: ملاک توزیع نهاده‌های دامی در مرغداری‌ها جوجه ریزی است و توزیع نهادهای دامی در دامداری‌ها نیر بر اساس ملاک‌های خاص انجام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام، گفت: کمیته نظارت بر نهادهای دامی، وظیفه رسیدگی به چنین تخلفاتی را برعهده دارد و در صورت گزارش هرگونه تخلف با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

نظارت جهت نحوه استفاده از نهاده‌های دامی امکان پذیر نیست

درخشنده رحیمی معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایلام نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران، گفت: نهاده‌های دامی بر اساس قانون بین اتحادیه‌های مربوطه توزیع و از طریق اتحادیه‌ها بین مرغداری‌ها، گاوداری‌ها، دامداری‌ها و… توزیع می‌شود.

وی با بیان این‌که نظارت بر مرغداری‌ها، دامداری‌ها و… جهت نحوه استفاده از نهاده‌های دامی امکان‌پذیر نیست، افزود: بدون شک در صورت گزارش هرگونه تخلف با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان ایلام، قیمت کنجاله سویا را ۳۰۱۵ تومان به ازای هر کیلو عنوان کرد و گفت: سبوس هر کیلو ۱۴۰۰، ذرت هر کیلو ۱۸۱۵ و جو هر کیلو ۱۸۰۰ در اختیار مرغداران، دامداران و… قرار می‌گیرد و نهاده‌های دامی مذکور در بازار آزاد چند برابر قیمت دولتی معامله می‌شود.

ی‌شک رویه‌های موجود حاکم بر توزیع نهاده‌های دامی نیازمند تغییر است و باید با روش‌های نظام‌مند برای رفع مشکلات موجود اقدام‌ کرد و نظارت‌ها بر بازار آزاد عرضه نهاده‌های دامی افزایش یابد و نهادهای مربوطه اجازه فروش نهاده‌های دامی در بازار آزاد ندهند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید