خسارات بیماری تب برفکی غیرقابل جبران است

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی عفونی واگیر در دام‌ها می باشد که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می گردد

دکتر “صدیقه کاظمی‌نیا” با اعلام این خبر که خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می‌گذارد غیر قابل جبران است، گفت: بر همین اساس فاز واکسیناسیون هدفمند با هدف پیشگیری و مبارزه با بیماری تب برفکی در استان کرمان از مهر ماه سال جاری آغاز شده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان در این خصوص اظهار کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی عفونی واگیر در دام‌ها است که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده‌های دامی محسوب می‌شود .

کاظمی‌نیا با تاکید بر اینکه این بیماری سبب کاهش شدید تولید دام شده و در تجارت دام و فرآورده‌های خام دامی تاثیرگذار است و تقریباً تمامی دام‌های زوج سم از جمله گونه‌های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می‌گیرند، اعلام کرد: شدت واگیری در دام‌های حساس بسیار بالا بوده ولی میزان مرگ و میر پائین است و عمدتاً دام‌های جوان را در بر می‌گیرد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر اساس دستور العمل سازمان دامپزشکی همه ساله اقدام به واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری‌ها می‌کند که فاز امسال واکسیناسیون تب برفکی به‌صورت بها دار بوده و دامداران باید با خرید این واکسن از اتحادیه دامداران استان نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام کنند.

کاظمی‌نیا با اعلام اینکه هزینه تزریق واکسین رایگان بوده و توسط اکیپ‌های دامپزشکی صورت می‌گیرد، گفت: به کلیه دامداران توصیه می‌شود دام‌های خود را بر علیه بیماری تب برفکی ایمن کرده و با اکیپ‌های دامپزشکی همکاری و مساعدت لازم را بعمل آورند.

وی از خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می‌گذارد را کاهش شدید تولید اعلام و اظهار کرد: دامداران باید نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای و همچنین واکسیناسیون را جدی بگیرند .

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به مواردی از جمله پراکندگی جغرافیایی و تنوع آب و هوایی استان، حجم قابل ملاحظه دامداری‌های سنتی و دام عشایر، تردد دام و احتمال ورود دام‌های جدید به دامداری‌ها گفت: دائماً خطر افزایش موارد ابتلای بیماری وجود دارد به همین دلیل بیماری باید تحت مراقبت و رصد در نواحی مختلف استان قرار گیرد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید