جوی دامی قزاقستان ارزان‌تر و باکیفیت‌تر از تولید داخلی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در پاسخ به علت خرید جو دامی مورد نیاز استان از قزاقستان گفت: کشت جو در استان برای تامین نیاز دامداران کافی نیست.

سید فضل الله قریشی در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه جو خریداری شده هم از نظر قیمت و هم کیفیت مقرون به صرفه است، توضیح داد: به دلیل کشت بیشتر اراضی استان به گندم با هدف خودکفایی کشور در تولید این محصول استراتژیک، امکان کشت جو در حد تامین نیاز در استان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه جو عرضه شده توسط اتحادیه‌های تامین کننده خوراک دام، در حدود ۶۰ تا ۷۰ تومان در هر کیلو ارزانتر از قیمت بازار آزاد به دامداران عرضه می‌شود، افزود: با توجه به پایین بودن قیمت جو وارداتی نسبت به بازار و با توجه به وضعیت نهاده های تولیدی در حال حاضر، توزیع جو وارداتی توسط اتحادیه های دامداری نقش بسزایی در جلوگیری از کمبود این نهاده در بازار مصرف، کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی دامداران و کاهش قیمت خوراک دام تولیدی استان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه کشور قزاقستان به دلیل تولید انبوه جو به سبب اراضی فراوان آن، کشوری مستعد برای عرضه جو دامی به سایر کشورهاست بیان کرد: نیاز سالانه استان براساس جمعیت دامی درسال 96 به مقدار 127 هزار تن بود که با وجود “جو” تامین شده با 16000 تن کمبود مواجهیم و جهت جبران آن نیاز به واردات از سایر استانها و یا تامین از طریق شرکت پشتیبانی است.

وی گفت: امسال اتحادیه دام و طیور استان با مشارکت اتحادیه دامداران اقدام به واردات 3250 تن جو از کشور قزاقستان نموده که در حال توزیع بین دامداران و تشکلها در این استان است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهادکشاورزی آذربایجان غربی درخصوص تعداد اتحادیه و تشکل های عرضه کننده خوراک دام در استان افزود: تعداد 4 اتحادیه و تشکل (تعاونی تامین نیاز کارخانجات تولید خوراک دام اتحادیه دامداران استان، اتحادیه عشایری و اتحادیه دام وطیور) درحال حاضر دراین زمینه فعالند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید