تولید سالانه 26 هزار تُن گوشت قرمز در کردستان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: بر اساس آخرین برآوردها جمعیت دامی استان بالغ بر 1.3 میلیون واحد دامی بوده که در مجموع سالانه بالغ بر 26 هزار تُن گوشت قرمز در استان تولید می‌شود.

«خالد جعفری» در مراسم افتتاح پرواربندی گوساله در شهرستان مریوان اظهار کرد: با توجه به روند رشد جمعیت آنچه بیشتر قابل توجه بوده و خود را نشان می‌دهد تأمین غذا و ایجاد اشتغال مولد برای این جمعیت است که برنامه‌ریزی و اقدامات خاص خود را می‌طلبد.

وی افزود: بهره‌برداری بهینه در استفاده از پتانسیل‌های موجود، از جمله مسائلی است که باید در استان ما بیشتر مورد توجه قرار گیرد و یکی از راه‌های رسیدن به نتایج مطلوب در زمینه تولید و تأمین گوشت قرمز توجه به امر پرواربندی است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان گفت: بر اساس آخرین برآوردها جمعیت دامی استان بالغ بر 1.3 میلیون واحد دامی بوده که در مجموع سالانه بالغ بر 26 هزار تُن گوشت قرمز در استان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که از جمعیت دامی قابل پروار 70 درصد بدون وارد شدن به سیستم پروار روانه کشتارگاه شده و یا به صورت دام زنده به سایر استان‌ها صادر می شود که این موضوع نشان از وجود یک استعداد و پتانسیل بالقوه در استان دارد و بایستی نسبت به گسترش واحدهای پرواربندی و حمایت از آنها به منظور به حالت بالفعل درآوردن اینگونه استعدادها اقدام کرد.

جعفری افزود: ایجاد واحدهای صنعتی پرواربندی گوساله و نیز دامداری‌های کوچک و روستایی پاسخ مناسبی به نیازهای ضروری استان است که باید مدنظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون سالانه در کشور در ۱۰۰ هزار و ۱۲۰ تن واردات گوشت قرمز داریم که با تحقق پروژه‌های اقتصاد مقاومتی ان‌شاا… در سال ۱۴۰۴ علاوه بر قطع کامل واردات زمینه صادرات ۲۰۰هزار تُن گوشت قرمز فراهم خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه با اشاره به تعداد واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی پرواربندی گوساله فعال در استان گفت: ۵۰ واحد صنعتی با ظرفیت ۴۶۰۰ تُن و ۲۱۸ واحد نیمه صنعتی (دامداری های کوچک روستایی) با ظرفیت ۶۰۰۰ تُن در استان فعالیت دارند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید