تولید روزانه 450 تن شیر مازاد بر مصرف استان در یزد

مدیر کل تعاون روستایی استان یزد اظهار کرد: روزانه بالغ بر 600 تن شیر مازاد توسط دامداران استان یزد تولید می‌شود که از این مقدار تنها 150 تن در استان مصرف می‌شود و مابقی مازاد بر مصرف استان است.

«یداله جوادپور» در این باره اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 29 هزار تن شیر خام از طریق 14 ایستگاه جمع‌آوری شیر شرکت‌های تعاونی دامداران در استان از دامداران عضو این تعاونی‎ها، جمع‌آوری و خریداری شده است.

مدیر کل تعاون روستایی استان گفت: اتحادیه دامداران استان یزد با عملکرد بسیار خوب شبکه‌ای با تکمیل زنجیره تولید تا مصرف محصول شیر دامداران استان، گامی موثر در بازرارسانی و مدیریت بازار محصول شیر استان برداشته است.

وی افزود: اتحادیه و تعاونی‌های دامداران با برنامه‌ریزی مدون نهایت استفاده را از این میزان تولید داشته و ضمن توسعه صنایع تبدیلی تکمیلی مرتبط و تکمیل زنجیره تولید تا مصرف محصولات دامی با همت تولیدکنندگان، دست واسطه ها و دلالان از بازار محصولات دامی کوتاه کرده است.

جوادپور اضافه کرد: این اتحادیه همچنین در سال جاری با مشارکت فعال در طرح توجیهی اقتصادی پرورش بز شیری نژاد مورسیا در استان با سرمایه‌گذاری بالغ بر 70 میلیارد ریال جهت خریداری و انتقال یک هزار و 80 راس بز مورسیا از کشور اسپانیا به استان زمینه توسعه دامداری‌های پرورش نژاد های اصلاح شده پر تولید دامی در سطح دامداری‎های استان و به تبع آن افزایش بهره وری از نهاده های دامی، توسعه صنعت لبنیات حاصل از شیر بز، دستیابی به بازارهای برون مرزی را فراهم ساخته است.

به گفته وی، تعاونی‌های دامداران استان یزد با هدف حمایت از تولید در بخش دامپروری، ارتقای سطح علمی بهره‌برداران، ارتقای کیفیت محصولات دامی و ارائه خدمات مناسب و ارزان قیمت به اعضاء به عنوان توانمندترین تعاونی‌های بخش کشاورزی استان یزد با عضویت بیش از 15 هزار نفر از دامداران منطقه فعالیت دارد.

جوادپور در پایان تصریح کرد: این مجموعه در قالب یک اتحادیه تعاونی‌های دامداران استانی و 11 شرکت تعاونی دامداران در شهرستان‌های تابعه استان با ظرفیت‌های قابل توجه نظیر کارخانه مدرن تولید خوراک دام، کارخانه مواد لبنی، آزمایشگاه آنالیز شیر و خوراک دام و 14 ایستگاه جمع‌آوری شیر با سرمایه‌ای قریب 160 میلیارد ریال و ذخیره قانونی بالغ بر 31 میلیارد ریال تحت نظارت سازمان تعاون روستایی استان فعالیت می‌کند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید