تولید جنین‌های منجمد از گاوهای با ارزش اصلاح ژنتیکی بالا در اصفهان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان یکی از قطب‌های مهم تولید محصولات دامی در کشور است، گفت: استان دارای 2.9 میلیون رأس گوسفند و بز (بجز دام عشایری) و 430 هزار رأس گاو و گوساله و بالغ بر 10 هزار نفر شتر است که از نظر واحد دامی معادل 6.8 میلیون واحد دامی (دام سبک و سنگین ) را شامل می‌شود.

امیرحسین افیونی اظهار کرد: استان اصفهان با وجود دامداران و دامپروران و تعداد 1623 واحد صنعتی و9060 واحد نیمه صنعتی و سنتی، توانسته از نظر تولید شیر خام رتبه اول کشور را با تولید سالانه بالغ بر یک میلیون و 193 هزارتن و همچنین رتبه اول در زمینه تولید شیر به ازای هر راس گاو شیری را کسب کند.

وی با بیان اینکه استان اصفهان با تولید 67 هزار و 500 تن گوشت قرمز در سال، رتبه پنجم کشوری را به خود اختصاص داده است، افزود: استان از نظر تعداد گاوداری‌های شیری و ارزش اصلاحی گاو شیری اصیل و همچنین از نظر افزایش بهره‌وری در گاوداری‌های صنعتی رتبه اول کشور را دارا است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: استان اصفهان برای اولین بار در سطح کشور توانسته در زمینه صادرات تلیسه شیری اصیل متناسب با استانداردهای بین‌المللی و همین طور صادرات شیر خام و تولید شیر حاوی امگا سه موجب ارز آوری شود.

افیونی تاکید کرد: اولین مرکز تخصصی پرورش تلیسه شیری کشور در استان اصفهان قرار دارد که تامین کننده تلیسه ممتاز برای سایر استان‌ها است، موضوع مهم دیگر این است که با توجه به کیفیت شیر تولیدی در استان با قابلیت عرضه در بازارهای منطقه‌ای، طی سال گذشته 3700 تن شیرخشک تولیدی گاوداری‌های صنعتی استان به کشور روسیه صادر شده است.

وی تاکید کرد: به منظور افزایش راندمان تولید گوشت قرمز در واحدهای دامداری کوچک روستایی با استفاده از نژاد دو منظوره گاوهای سمنیتال و انجام تلقیح مصنوعی برنامه‌های اصلاح نژادی در حال انجام است، همچنین جهت افزایش راندمان لاشه و بره‌زایی و تولید شیر در واحدهای گوسفنداری، برنامه‌های اصلاح نژادی با استفاده از نژاد اصیل رومانف و استفاده از تکنیک‌های لاپاراسکوپی در حال انجام است .

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان اضافه کرد: همچنین تولید جنین‌های منجمد از گاوهای شیری با ارزش اصلاح ژنتیکی بالا در حال حاضر در یکی از گاوداری‌های استان آن هم برای اولین بار در سطح کشور در حال انجام است.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید