توصیه‌ های دامپزشکی برای محافظت از دام‌ ها در سرما

با توجه به کاهش دما و سرمای هوا لازم است دامداران نسبت به تهیه پناهگاه مسقف و مناسب برای دام‌ های خود اقدام کنند.

کاووسی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه با بیان اینکه پناهگاه مسقف دام‌ها را از کوران باد دور نگه می‌دارد، گفت: همچنین تهیه تجهیزات لازم برای بالا بردن درجه حرارت بدن دام و تامین ذخیره آب آشامیدنی مورد نیاز روزانه دام با توجه به احتمال یخ‌ زدگی آب ضروری است.

او مهمترین علائم کاهش دمای بدن در دام‌ ها را یخ‌ زدگی انتهای گوش‌ ها، بی‌حالی و خمودگی و کاهش سرعت تنفس عنوان کرد و افزود: به طور معمول دام‌ های تازه متولد که دمای بدن آن‌ ها کاهش پیدا می‌کند قادر به مکیدن شیر نیستند و مستعد بیماری‌ های تنفسی و کم‌ آبی بدن هستند.

کاووسی با توجه به اینکه آب و هوای سرد مانع رشد دام‌ های تازه متولد شده می‌ شود، بیان کرد: در آب و هوای سرد باید انرژی بیشتری به دام‌ ها ها منتقل شود، زیرا دام‌ هایی که در سرما خوب رشد نکنند در دوران بلوغ هم تولیدکمتری خواهند داشت

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه اظهار کرد: دام‌ ها به ویژه گوسفند و بز در شرایط سرد و یخبندان انرژی درونی خود را سریع از دست می‌دهند، بنابراین در هوای سرد نیاز حیوانات به انرژی برای گرم کردن بدن بیشتر می‌شود.

او گفت: تغذیه دام‌ ها با علوفه دارای قند، تفاله چغندر، تفاله مرکبات و ملاس مفید است و به دنبال آن می‌توان از کنسانتره یا غلاتی نظیر جو استفاده کرد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید