توصیه‌ دامپزشکی برای کاهش مرگ و میر دام‌های تازه متولد شده

بیشترین آمار مرگ و میر بره و بزغاله‌ها در بدو تولد و چند روز اول رخ می‌دهد که در این خصوص دامپزشکی به دامداران و عشایر توصیه‌هایی کرد.

مدیر کل دامپزشکی استان گفت: افت دمای بدن و گرسنگی از مهمترین علل مرگ و میر در بره‌های تازه متولد شده است که می‌تواند موجب تلف شدن ۵ الی ۲۰ درصد بره‌های تازه به دنیا آمده شود.

مدیر کل دامپزشکی آقای اصغرزاده گفت: شیر مادر در سه روز اول که اصطلاحا به آن آغوز گفته می‌شود یکی از منابع مهم انرژی برای بالا بردن دمای بدن بره‌های سرما زده و همچنین انتقال بره به یک محیط گرم‌تر نیز برای بالا بردن دمای بدن بره تازه متولد شده یک امر ضروری است.

وی افتاده بودن گوشها، ضعف در ایستادن، لرزش و افت دمای بدن را از علایم گرسنگی بره‌های متولد شده عنوان کرد و گفت: کاهش دمای بدن بر اثر گرسنگی در ۱۲ ساعت اول پس از تولد رخ می‌دهد.

مدیرکل دامپزشکی استان گفت: کاهش دمای بدن در بره‌های تازه متولد شده ناشی از سرمازدگی وکاهش دمای بدن در بره‌های بیشتر از یک روزه ناشی از گرسنگی است.

وی افزود: مهمترین روش جلوگیری از سرمازدگی، سریع خشک کردن با پیچیدن دریک حوله و انتقال بره به یک محیط گرم می‌باشد و درصوت عدم توانایی شیرخوردن، باید با پستانک به دام شیر خورانیده شود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید