توصیه‌ به دامداران با توجه به کاهش دما

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: با توجه به کاهش دما دامداران باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از زیان‌های احتمالی ناشی از تاثیر سرما بر دام‌های خود را انجام دهند.

پیرانی مدیرکل دامپزشکی استان ایلام در گفت و گو با خبرنگاران از ایلام ؛گفت : با توجه به کاهش دما و بروز سرمای شدید و یخ زدگی ، دامداران باید اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از زیان‌های احتمالی ناشی از تاثیر سرما بر دام‌های خود انجام دهند تا با مشکل خاصی مواجه نشوند.

او اظهار کرد : این اقدامات شامل فراهم کردن پناهگاهی مسقف ، بادشکن ، بسترخشک و عایق و همچنین تأمین آب آشامیدنی دام با توجه به احتمال یخ‌ زدگی آب است.

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام ادامه داد : دام‌ها به ویژه گوسفند در شرایط سرمای شدید و یخبندان ، انرژی درونی خود را به سرعت از دست می‌دهند ، بنابراین در این شرایط تغذیه مناسب با انرژی بالا ضروری است .

او بیان کرد: همچنین نگه داری علوفه دام در مکان مناسب ، خشک و عاری از رطوبت ، جهت پیشگیری از قارچ زدگی و تولید سم آفلاتوکسین در علوفه توصیه می‌شود .

پیرانی مطرح کرد: با فرارسیدن فصل بارندگی و سرما و مرطوب شدن بستر نگهداری دام‌ها، برخی از انواع بیماری‌ها مانند پنومونی، اسهال، گندیدگی سم، هاری و تب برفکی بروز و شیوع پیدا می‌کند؛ و همچنین با تغییر احتمالی شیوه تغذیه دام، احتمال ابتلا به بیماری آنترو توکسمی افزایش می‌یابد، لذا دامداران بایستی جهت واکسیناسیون دام‌ها علیه این بیماری اقدام نمایند.

او ادامه داد: انگل‌های گوارشی و ریوی در شرایط سرما و یخبندان، تاثیر بیشتری بر روی دام دارند، بنابراین خوراندن دارو‌های ضد‌انگل به دام زیر نظر دامپزشک ضروری است.

پیرانی در رابطه با افزایش ایمنی استخر‌های پرورش آبزیان در فصل سرما بیان کرد: استفاده از مقادیر مجاز نمک خالص بدون ید به میزان پنج در یک هزار برای جلوگیری از یخ‌زدگی استخر‌های پرورش آبزیان و استفاده از مواد محرک ایمنی و پروبیوتیک مجاز به منظور افزایش متابولیسم پایه تا زمانی که آبزی قادر به دریافت غذا شود از اقدامات لازم برای افزایش ایمنی استخر‌ها در فصل سرما است.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید