توزیع ۴۰ الی ۷۰ درصد از شیرهای آذربایجان شرقی با مشکل مواجه شده است

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به کاهش مصرف لبنیات تازه در استان، اظهار کرد: 40 تا 70 درصد لبنیات استان در فرآیند توزیع با مشکل روبرو شده و کارخانه شیر پگاه در خرید شیر دامداران مشکل دارد.

فیروز باقرزاده در جلسه پدافند زیستی در سازمان جهادکشاورزی استان، اظهار کرد: باید مسائل و مشکلات به وجود آمده به همراه اعداد و ارقام احصاء و ساز و کارهای مقتضی به کار گرفته شود زیرا اکنون دنیا با یک بحران مواجه شده است و کشور نیز از این قضیه مستثنی نیست.

وی با اشاره به این‌که اقتصاد کشاورزی کشور در اثر شیوع ویروس کرونا متحمل ضرر و زیان بیش از اندازه شده است، ادامه داد: بعد از انقلاب و دوران جنگ تحمیلی، کشور با چنین مشکلی به خصوص در بخش کشاورزی مواجه نشده بود؛ تبعات این بیماری روز به روز بیشتر و عمیق تر می‌شود که مهمترین آن در بحث شیر و لبنیات است.

وی گفت: روزانه بالای 1200 الی 1300 تن در سطح استان، شیر تولید می‌شود که بدون فرآیند فروش، شیرهای تولیدی جذب می‌شوند.

باقرزاده در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: به دلیل کاهش شدید قیمت مرغ، قیمت جوجه هم پایین آمده است که متاسفانه هزینه حمل و نقل و تخم مرغ را کفاف نمی‌کند؛ با تداوم این روند، در اردیبهشت و ماه مبارک رمضان با کمبود مرغ مواجه خواهیم بود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به حل و فصل مسائل و مشکلات به وجود آمده، گفت: بخش کشاورزی استان هر ماه متحمل 500 میلیارد تومان ضرر و زیان در بحث تولید محصولات کشاورزی می‌شود و در خصوص حمل و نقل نیز قیمت‌های حمل و نقل به شدت افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: باید مشخص شود که چه اقدامات و تمهیداتی لازم است تا به صورت بهینه اطلاع رسانی شود تا بتوانیم از بروز زیان‌های بیشتر جلوگیری کنیم زیرا بخش تولید محصولات کشاورزی به شدت آسیب پذیر شده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به این موضوع که تعدادی از واحدهای تولیدی، تولیدات خود را به تولید الکل تغییر داده‌اند، افزود: باید تلاش کنیم تا واحدهای تولیدی به فعالیت خود ادامه دهند و در این راستا با ایجاد مشوق‌ها و ایجاد انگیزه مرغداران را تشویق به جوجه ریزی کنیم تا در ماه رمضان با مشکل روبرو نشویم.

وی اظهار کرد: باید از طریق صدا و سیما موارد بهداشتی در حوزه دام و طیور، آبزیان و تولیدات گیاهی به اطلاع بهره برداران رسانده شود.

وی افزود: علاوه بر رصد موارد بیماری کرونا، در بحث تهیه کود و سموم و مبارزه با آفات و امراض باید اقدامات لازم در این خصوص انجام شود تا در فصل بعدی با مشکل مواجه نشده و سموم مورد نیاز کشاورزان به موقع در اختیار این عزیزان قرار گرفته شود.

باقرزاده در خاتمه گفت: امید است تا تمامی دستگاه‌های دولتی و مردم در کنار هم و با همیاری و همکاری این بحران بزرگ را مدیریت و با کمترین آسیب‌های فرهنگی، روانی، اجتماعی و اقتصادی سپری کنیم و بخش کشاورزی هم‌چنان با عزم جدی کشاورزان و تولید کنندگان عزیز و متولیان بخش در خدمت مردم عزیز و امنیت غذایی بوده و هستند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید