تشکیل انجمن نژادی گاو بومی ضروری است

دبیر اجرایی جشنواره گاو بومی در گیلان: دبیر اجرایی جشنواره گاو بومی در گیلان گفت: به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی دامی و تشکیل انجمن نژادی گاو بومی ضروری است.

دکتر حسینی مقدم با اشاره به برگزاری اولین جشنواره گاو بومی گیلان که با حضور 32 شرکت کننده از شهرهای رودسر، چابکسر، ساهکل، لاهیجان، کوچصفهان، خمام، سنگر، صومعه سرا، فومن ، شفت، انزلی، رضوانشهر، تالش، ماسال و آستارا در محل میدان دام پونل شهرستان رضوانشهر برگزار شد، گفت: منتخبین این مرحله از بین 150 داوطلب شرکت در جشنواره توسط کمیته علمی انتخاب و برای حضور در دومین مرحله رقابت دعوت شدند. در این جشنواره دام ها در سه گروه گاوهای نر 2-4 سال ، گاوهای نر 4 سال به بالا و گاوهای ماده 4 سال به بالا براساس ویژگی های ظاهری مورد قضاوت و ارزیابی قرار گرفتند و از هر گروه سه نفر و در مجموع 9 نفر به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

وی افزود:به نفرات اول ، دوم و سوم به ترتیب سه ملیون تومان ، دو میلیون تومان و یک میلیون تومان جایزه نقدی پرداخت شد.

حسینی مقدم ادامه داد: به تمامی شرکت کنندها تندیس جشنواره، لوح تقدیر و به ازاء هر رأس دام 120 کیلوگرم کنسانتره دامی به دامداران تحویل داده شد. این جشنواره که از صبح شروع شد با برگزاری مراسم ویژه در بعدازظهر شامل رژه دام ها از جلو جایگاه، موسیقی محلی، لافندبازی، مراسم عروس بران تالش ادامه پیدا کرد و در نهایت با معرفی برگزیدگان و اهداء لوح و جایزه نقدی به پایان رسید. دام های برگزیده اول، دوم و سوم در گروه ماده به ترتیب از شهرهای تالش، شفت و انزلی، در گروه گاوهای نر 2-4 سال به ترتیب از شهرهای کوچصفهان، رشت و خمام و در گروه 4 سال به بالا به ترتیب از شهرهای سیاهکل، لشت نشاء و خمام بودند.

وی تصریح کرد: جشنواره گاو بومی با هدف حفظ ذخایر ژنتیکی دامی و تشکیل انجمن نژادی گاو بومی گیلان برگزار شد. این جشنواره توسط گروه علوم دامی دانشگاه گیلان با همکاری استانداری گیلان، سازمان برنامه و بودجه استان، سازمان جهاد کشاورزی، بنیاد نخبگان، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اتحادیه دامداران گیلان برگزار شد.

در این جشنواره عروسی یک زوج دامدار تالشی بر اساس رسوم آیینی منطقه تالش به نام عروس بران نیز اجرا شد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید