تائید نشدن تب کریمه کنگو در دام‌های استان قزوین

رئیس اداره دامپزشکی استان قزوین با اشاره به این‌که هیچ موردی مبنی بر شیوع بیماری تب کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است، گفت: در راستای جلوگیری از خطرات احتمالی این بیماری مردم تنها از دامی‌هایی که در کشتارگاه‌ها وجود دارند استفاده کنند.

«بهمن نقیبی» رئیس اداره دامپزشکی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: تغییر فصل معمولاً موجب تکثیر بعضی عوامل بیماری‌زا می‌شود و با آغاز فصل بهار طبیعتاً تکثیر حشرات و بندپایان را پیش رو خواهیم داشت.

وی افزود: یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌ها در این فصل تب خونریزی دهنده‌ی کریمه کنگو است که توسط کنه‌ها و حشرات به دام منتقل می‌شود و با تب سه‌روزه همراه است.

نقیبی خاطرنشان کرد: بیماری کریمه کنگو نوعی بیماری است که به‌جز تب زودگذر در دام علائم دیگری را نشان نمی‌دهد، اما درعین‌حال می‌تواند از طریق گوشت دام به انسان منتقل شود.

رئیس اداره‌کل دامپزشکی استان قزوین اضافه کرد: اداره‌کل دامپزشکی باید به‌ غیر از کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اطلاع‌رسانی و تذکراتی را نیز برای دامداران و مردم داشته باشند.

وی یادآور شد: قسمت ترویجی اداره به دامداران پیش از این‌که اتفاقی رخ دهد تذکراتی مبنی بر چگونگی اقدامات جهت مقابله با بیماری‌ها را ارائه می‌دهد.

نقیبی اضافه کرد: به‌تمامی دامداران توصیه می‌شود تا به سم‌پاشی اماکن و دام‌ها بپردازند و مردم نیز از دام‌هایی که خارج از کشتارگاه ذبح شدند استفاده نکنند.

رئیس اداره کل دامپزشکی استان قزوین خاطرنشان کرد: مردم از دام‌هایی که از کشتار آن‌ها اطمینان لازم را ندارند استفاده نکنند، چون این بیماری در شکل زنده‌ی دام قابل‌شناسایی نیست و از طریق لاشه‌ی دام منتقل خواهد شد.

نقیبی با اشاره به این‌که پس از کشتار باید دام ظرف 24 ساعت بدون مصرف باقی بماند و تغییر و تحولات آن در نظر گرفته شود، گفت: به‌منظور کنترل تغییر و تحولات گوشت و جلوگیری از خطرات احتمالی مردم حتماً از کشتارگاه‌های مجاز استفاده کنند.

وی تصریح کرد: اگر مراقبت لازم و دقیق جهت مقابله با بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو صورت نگیرد این بیماری بسیار خطرناک و درنهایت موجب مرگ انسان خواهد شد.

نقیبی افزود: اداره کل دامپزشکی علاوه بر اطلاع‌رسانی به توزیع سم و اقدامات ترویجی جهت اطلاع دامداران نیز می‌پردازد تا در این راستا از خسارت‌های احتمالی موجود نیز جلوگیری کند.

رئیس اداره کل دامپزشکی استان قزوین یادآور شد: راه جلوگیری از شیوع این بیماری در جامعه حذف دام‌های مستعد و حذف ناقلین است و تنها با سم‌پاشی می‌توان جلوگیری کرد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید