بیماری ‘زبان‌آبی’ دام در مازندران تحت کنترل است

مدیر کل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه بیماری زبان‌آبی دام ،بیماری مشترک بین انسان و دام نیست و همواره این بیماری حاد و اذیت کننده برای دامداران استان نبوده است، گفت: این بیماری در اثر افزایش پشه در فصل بهار در برخی از دامداری ها مشاهده می شود.
دکتر حسین رضوانی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تا کنون چند دامدار در دو دانگه و چهار دانگه شهرستان ساری از وجود این بیماری در دامداری خودشان گزارش کرده اند که تیم های دامپزشکی با انجام سم پاشی این بیماری را از بین برده است.
وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات دام در اثر بیماری زبان آبی نشده است، تصریح کرد: دامداران با خریدن سم مورد نظر و سمپاشی به راحتی قادر به کنترل این بیماری هستند.
مدیر کل دامپزشکی مازندران گفت: دولت به دلیل محدودیت منابع مالی قادر به سمپاشی علیه همه بیماری ها در تمام دامداری ها نیست و دامداران خود باید علیه این بیماری که سم آن به اندازه کافی در بازار وجود دارد ،اقدام کنند.
رضوانی با اشاره به اینکه البته تیم های دامپزشکی در تمام شهرستان های مازندران آماده همکاری با دامداران است ، گفت: از 2 روز گذشته گزارشی از وجود این بیماری به دامپزشکی نشده است.
بیماری زبان آبی ناشی از ویروس زبان آبی از جنس اوربی ویروس و خانواده رئوویریده است.
علائم بالینی این بیماری شامل تب، افزایش ترشح بزاق، کسلی، سختی تنفسی و له له زدن است.
حیوان در ابتدا ترشح شفاف از بینی دارد اما سپس ترشحات موکوسی چرکی شده و بصورت یک کبره خشک در اطراف سوراخ های بینی جمع می شوند،پوزه، لب ها و گوش ها پرخون بوده و لب ها و زبان متورم هستند.
مازندران حدود هفت میلیون واحد دامی دارد.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید