بررسی دیدگاه‌های نوین صنعت گاو شیری جهان در قزوین

به میزبانی نستله قزوین و در حضور مدیر بخش تأمین شیر خام نستله در سوییس
بررسی دیدگاه‌های نوین صنعت گاو شیری جهان در قزوین/ دامداران از تجربه‌ها گفتند و مدیران جهاد کشاورزی از سیاست‌ها و برنامه‌ها
جمعی از متخصصان دامداری و کشاورزان ایران به هدف بهبود دامداری و کشاورزی کشور و تبادل دیدگاه‌های مدیریتی، خوراک و محیط‌ زیست در نشستی مشترک در قزوین که به همت شرکت نستله ایران و در محل کارخانه این شرکت در استان قزوین برگزار شد، از تجربیات خود، سیاست‌های بلندمدت کشور در حوزه نوآوری، افزایش بهره‌وری و پایداری کشاورزی و اقدامات نستله در ایران و تحولات روز صنعت دامداری جهان گفتند.

به گزارش خبرنگاران صنعت کشاورزی و دامداری ازجمله حوزه‌هایی است که در دهه حاضر توجه ویژه‌ای به آن شده است. بسیاری از کارشناسان اقتصادی و اجتماعی معتقدند که با توجه به روند دگرگونی اقتصاد و صنعت در جهان و با توجه به تغییرات آب و هوایی، در آینده رشته‌های کشاورزی و دامداری جزو مهم‌ترین، تأثیرگذارترین و اشتغال‌زاترین رشته‌های دنیا خواهند بود.

این روزها مفاهیم بنیادین و تمرکز کشاورزی از تولیدمحوری، فروش‌محوری و حتی رعایت قوانین پایه فراتر رفته و دقت فزاینده‌ای به استفاده از منابع به‌صورت پایدار، حفظ محیط زیست، آسایش دام و همچنین اطمینان از سلامت آن‌ها می‌شود. کشاورزان به‌تدریج خود را موظف به حفظ و پایداری منابع طبیعی برای نسل‌های آینده می‌دانند و به‌دنبال مصرف بهینه آب هستند.

به‌تازگی جمعی از متخصصان دامداری و کشاورزان ایران به هدف بهبود دامداری و کشاورزی کشور و تبادل دیدگاه‌های مدیریتی، خوراک و محیط‌ زیست به دورهم جمع شدند. در این نشست که به همت شرکت نستله ایران و در محل کارخانه این شرکت در استان قزوین برگزار شد، دامداران از تجربیات خود، مدیران جهاد کشاورزی و دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام از سیاست‌های بلندمدت کشور در حوزه نوآوری، افزایش بهره‌وری و پایداری کشاورزی و نیز اعضای تیم کشاورزی شرکت نستله از اقدامات خود در ایران و نیز تحولات صنعت دامداری دنیا گفتند.

تورج صارمی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی در ابتدا گفت: “به لطف سرمایه‌گذاری چشمگیر در صنعت گاو شیری در کشور، سالانه بیش از 9 میلیون تن شیر در بخش‌های مختلف این صنعت تولید می‌شود. خوشبختانه این امر، علاوه بر تأمین نیاز داخلی، باعث صادرات محصولات لبنی در چندین سال گذشته شده است. این در حالی است که با توجه به پتانسیل مناسب و ظرفیت‌های تولید دامداری صنعتی در کشورمان، تأمین پروتئین و امنیت غذایی موردنیاز جامعه از منابع دامی، نیاز به توجه بیشتری دارد. سیاست‌های برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی کشور نیز توجه ویژه‌ای به ایجاد ظرفیت‌های تولیدی داخلی کرده است.”

وی بیان کرد: “در این باره با مشارکت شرکت نستله، امسال طرح پایلوت تصفیه فاضلاب، در چند گاوداری مطرح کشور (نظیر گاوداری صفاریان) راه‌اندازی شد. خوشبختانه نتایج اولیه آزمایش‌های انجام‌شده از پساب خروجی این طرح، نشان‌دهنده رعایت شاخص‌های مورد تأکید سازمان حفاظت محیط‌زیست بوده و موضوع اخذ تأییدیه فنی این روش نیز جهت اجرا در سایر دامداری‌ها، از سوی وزارت جهاد کشاورزی در حال پیگیری است. خوشحالیم که واحدهای تولیدی همچون نستله با سرمایه‌گذاری مناسب در کشورمان توانسته‌اند در این زمینه به ظرفیت‌های قابل قبولی برسند. این شرکت طی چند سال اخیر با اقدامات مثمر ثمر خود ضمن همراهی واحدهای تولیدی، واحدهای مستعد در توسعه روزافزون را شناسایی و در جهت پیاده‌سازی استانداردهای جهانی به صنعت دامداری ایران کمک شایانی کرده است.”

در ادامه روبرت ارهارد، مدیر بخش تأمین شیر خام نستله در کشور سوییس، جملات خود را حول نگاه مصرف‌کنندگان به محصولات تولیدی آغاز کرد و خاطرنشان ساخت: “امروزه مصرف‌کنندگان به منبع و چگونگی تولید مواد غذایی مصرفی خود بسیار اهمیت می‌دهند. آن‌ها کنجکاوند که این محصولات از چه موادی و چگونه تهیه می‌شوند. به همین دلیل نستله همواره به‌دنبال حصول اطمینان از برآورده شدن انتظارات مصرف‌کنندگان بوده است. این مهم، مستلزم رعایت موارد بسیاری از زیرساخت‌های موجود تا مراحل پایانی تولید از قبیل استفاده از سیستم دیجیتال در مزارع شیری، مراقبت مناسب از دام و اهمیت به رفاه دام است.”

شهریار صفاریان، مالک مزرعه چالتاسیان، یکی از مزارع همکار در پروژه‌های شرکت نستله ایران (پروژه مدیریت کود) نیز درباره این کارگاه آموزشی که تحت عنوان دیدگاه‌های نوین صنعت گاو شیری برگزار شد، اظهار کرد: “دیدگاه این کارگاه به موضوع دام منحصربه‌فرد بود. نوع هدف‌گذاری و استفاده از منابع طبیعی از قبیل خاک و آب به‌صورت پایدار ازجمله موضوع‌های بسیار کاربردی مطرح‌شده بود؛ مبحث مهمی که در صورت عدم توجه، در بازه زمانی کوتاهی منابع موجود، از بین رفته و کشاورزان مجبور به توقف فعالیتشان خواهد شد.”

شرکت نستله به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت در حوزه مواد غذایی و آشامیدنی در دنیا، در ادامه ۱۵ سال فعالیت در ایران و در راستای برنامه‌های ایجاد ارزش مشترک خود، با برخی دیگر از مزارع بزرگ، فعال و برتر استان قزوین نیز در حال همکاری است.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید