ایمن سازی بیش از 395 هزار راس دام سبک و سنگین علیه تب برفکی

کارشناس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: مرحله اول از طرح واکسیناسیون سراسری تب برفکی امسال در دام‌های سبک مناطق روستایی و عشایری و دام‌های سنگین از 26 فروردین ماه آغاز شده و بیش از 395 هزار راس دام با استفاده از حداکثر توان بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی استان در حال اجراست.

محمد صفا با بیان این مطلب اظهار کرد: خوشبختانه با تمهیدات نوین بهداشتی و کنترلی اعمال شده و ارتقاء سطح کیفی واکسن‌های مورد استفاده، بیماری تب برفکی در حال حاضر در استان خراسان رضوی تحت کنترل است و نگرانی خاصی از این بابت وجود ندارد.

وی‌ ادامه داد: ولی لازم است دامداران هوشیاری لازم را معمول داشته و برابر ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای ابلاغی دامپزشکی عمل کنند.

کارشناس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی عنوان کرد: بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های مهم ویروسی و واگیردار دام‌های اهلی و وحشی بوده و همواره با تغییر سوش‌های مختلف جمعیت دام‌های اهلی را تهدید می‌کند و یکی از روش‌های کنترل و پیشگیری از این بیماری، افزایش سطح ایمنی دام با انجام واکسیناسیون به موقع است.

صفا از دامداران درخواست کرد در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری و یا تلفات مشکوک در دام‌ها، موارد را به شبکه‌های دامپزشکی شهرستان محل سکونت و یا اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی اطلاع‌رسانی کنند.

وی تاکید کرد: واکسیناسیون به تنهایی نمی‌تواند از بروز بیماری جلوگیری کند و همراه آن باید دامداران نسبت به رعایت دقیق موازین بهداشتی و قرنطینه‌ای اقدام کرده و از خرید دام بدون اطلاع و نظارت دامپزشکی خودداری کنند.

کارشناس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی تصریح کرد: در این مرحله و تاکنون تعداد 353 هزار راس دام سبک و تعداد 42 هزار راس دام سنگین علیه تب برفکی مایه‌کوبی شده‌اند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید