انتقال جنین برای توسعه ژنتیکی گاومیش های آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی مطرح کرد: کشاورزی آذربایجان غربی از انتقال جنین برای توسعه ژنتیکی گاومیش های در استان خبر داد.
سیدفضل الله قریشی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه استان در زمینه جمعیت گاومیش رتبه اول کشوری را داراست اظهارداشت: هم اکنون ۸۲ هزار راس گاومیش در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: گاومیش به دلیل برخورداری از ویژگی هایی همچون تولید شیر با ارزش غذایی بالا و درصد پروتئین، چربی، لاکتوز و امگا سه بالا نسبت به شیر گاو و تولید گوشت با چربی و کلسترول پایین تر در مقایسه با گاو شیرده در توسعه اقتصادی خانوارهای روستایی بسیار موثر است.

قریشی با بیان اینکه گاومیش ها در برابر اغلب بیماری‌ها مقاوم اند و این امر باعث شده تا آن را دام هزاره‌ سوم می نامند، افزود: سازگاری بالا در محیط پرورش، مقاومت در برابر بیماری، تغذیه آسان و بازده شیری و فرآورده‌های آن موجب شده تا پرورش و نگهداری این دام در میان دامداران استان قابل توجه باشد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: اما با وجود ظرفیت های بالا و مزیت هایی پرورش گاومیش بیشتر گاومیش داری های استان های به صورت سنتی اداره و این امر بهره مندی از مزایای کامل آن را کاهش داده، بطوری که بیشتر این دام ها در مناطق روستایی و عشایری قرار دارند و این امر توجه به مسائل بهداشتی در آنها را کم و باعث بالا رفتن بار میکروبی شیر خام تولیدی در استان می شود.

قریشی اظهارداشت: میانگین تولید گوشت گاومیش در استان پنج الی شش کیلوگرم بود که این میزان به ۹ کیلوگرم رسیده است.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید