ارزش شیر خام چهارمحال و بختیاری از قیمت تمام‌شده تولید آن پایین‌تر است

رییس هیات مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی دامداران چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: اکنون قیمت شیر خام در این استان از قیمت تمام‌شده تولید آن برای دامداران پایین‌تر است.

بهرام دهقانی در گفت گو با خبرنگاران، از خرید حمایتی روزانه ۶۰ تن شیر خام از دامداران استان با قیمت مصوب دولتی خبر داد و اظهار داشت: اتحادیه دامداران استان با همکاری دستگاه‌های اجرایی متولی، به ازای هر یک کیلوگرم شیر خام ۳ هزار ریال یارانه به صورت غیرمستقیم به دامداران پرداخت می‌کند.
وی اظهار داشت: این طرح با هدف کنترل و مدیریت بازار شیر و رساندن قیمت محصول به قیمت متعادل حمایتی، توسط دولت پرداخت می‌شود.
به گفته وی، چهارمحال و بختیاری به عنوان یکی از قطب‌های تولید شیر و گوشت در کشور مطرح است و هم اینک ۳درصد شیر کشور در این استان تولید می‌شود.
رییس هیات مدیره اتحادیه شرکت‌های تعاونی دامداران چهارمحال و بختیاری، میزان تولید روزانه شیر خام استان را ۶۵۰ تن عنوان کرد و گفت: سالانه ۲۳۸هزار تن محصول شیر خام در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.
دهقانی از ارسال بیش از ۵۰ درصد از شیر خام تولیدی استان به استانهای همجوار خبر داد و گفت: برخی از کارخانه‌های فرآوری مواد لبنی در استان با توجه به شیوع ویروس کرونا،در زمان حاضر تمایلی به تامین شیر از دامداران استان ندارند.

دهقانی تاکید کرد:در صورت ادامه روند کسادی بازار این محصول لبنی فاسدشدنی، امکان ورشکستگی دامداران در بهار سال آینده دور از انتظار نیست.
چهارمحال وبختیاری با حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین، سالانه ۲۳۸ هزار تن شیر تولید و روانه بازار مصرف می‌کند.
بیش از ۳۶۵ واحد گاوداری صنعتی و ۳۵ مجتمع دامداری در استان چهارمحال و بختیاری فعالیت دارد.

ویروس کرونا که کووید ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد.

این ویروس اکنون به ۸۲ کشور سرایت کرده است و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا در مورد بهداشت جهانی؛ وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید