احتمال شیوع تب کریمه کنگو/رعایت نکات بهداشتی را جدی بگیرید

کرمان – مدیر کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به افزایش دما در خصوص تشدید احتمال شیوع بیماری تب کریمه کنگو هشدار داد و گفت: این بیماری بین دام و انسان مشترک است.

حسین رشیدی پیش از ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران از تب کریمه کنگو به عنوان بیماری خطرناک مشترک بین دام و انسان نام برد و گفت: بی توجهی به رعایت اصول بهداشتی می تواند منجر به سرایت این بیماری به انسان شود.

رشیدی با تاکید بر لزوم تهیه گوشت از فروشگاه های مجاز و تحت نظارت دامپزشکی اظهار کرد: شهروندان به منظور اطمینان از سلامت گوشت به لیبل و مهر دامپزشکی بر روی لاشه دقت کنند.

وی با اشاره به اینکه احتمال بروز این بیماری در کشاورزان، دامداران و اشخاصی که با دام در کشتارگاه در ارتباط هستند بیشتر است، افزود: سمپاشی و پاک کردن گله از هر نوع کنه در جلوگیری از این بیماری بسیار اهمیت دارد ضمن اینکه دامداران در صورت مشاهده کنه روی پوست حیوانات از له کردن آن با دست خودداری کنند چرا که این اقدام می تواند منجر به انتقال بیماری شود.

به گفته رشیدی سردرد، تب، خستگی، احساس سرما، خونریزی از لثه، بینی و زیر پوست ناحیه ساق پا و دستها از جمله علائم بیماری تب کریمه کنگو در انسان است.

رشیدی یادآور شد: گزش کنه آلوده به عامل بیماری، تماس انسان با خون و لاشه دام کشتار شده آلوده یا تماس با خون و ترشحات آلوده به خون فرد مبتلا به بیماری از جمله راههای انتقال بیماری تب کریمه کنگو از دام به انسان است.

وی با تاکید بر لزوم پرهیز از کشتار دام خارج از محیط کشتارگاه گفت: لازم است افرادی که در کشتارگاهها و یا قصابی ها فعالیت دارند از دستکش، ماسک و روپوش استفاده کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: افراد بعد از خریداری گوشت آن را به مدت ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگهداری و سپس مصرف کنند.

وی گفت: همچنین توصیه می شود که افراد در هنگام خرد کردن و آماده سازی گوشت از دستکش استفاده کنند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید