اجرای موفقیت آمیز واکسیناسیون سراسری تب برفکی در یزد

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد از اجرای موفقیت‌آمیز طرح واکسیناسیون سراسری تب برفکی در این استان خبر داد.

دکتر «محمد عبدالحسین زاده» افزود: هدف از اجرای این طرح، مبارزه با بیماری ویروسی تب برفکی و جلوگیری از خسارات شدید اقتصادی حاصل از آن است لذا سالانه در سه فاز در جمعیت گاو و گوساله و یک فاز در جمعیت گوسفند و بز انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در اجرای این طرح تعداد 108 هزار و 107 راس دام سبک و 17 هزار و 154 راس دام سنگین توسط بخش‌های دولتی و خصوصی بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند .

عبدالحسین زاده در ادامه یادآور شد: تب برفکی با تب شدید دو تا سه روزه و ایجاد تاول بر روی دهان و سم همراه است و در نهایت منجر به کاهش شدید تولیدات و گاها تلفات و زیان اقتصادی دامداران می‌شود.

به گفته وی، ویروس تب برفکی از جمله ویروس‌های مقاوم شناخته شده است که می‌تواند تا بیش از 40 روز در بیرون از بدن دام زند بماند و منجر به گسترش بیماری شود .

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: واکسیناسیون به تنهایی ضمانتی برای مقابله با بیماری تب برفکی نیست بلکه مکمل آن رعایت نکات فنی، بهداشتی و قرنطینه‌ای در دامداری‌هاست بنابراین انتظار می‌رود دامداران با حفظ تعامل هر چه بیشتر و رعایت توصیه‌های کارشناسان دامپزشکی همچنین از طریق همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون از بروز و همه‌گیری این بیماری خطرناک و آثار سوء ناشی از آن بر اقتصاد جامعه و سرمایه های دامی جلوگیری کنند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید