آغاز واکسیناسیون رایگان “آنتروتوکسمی” و “تب برفکی” در مناطق زلزله زده کرمانشاه

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از آغاز واکسیناسیون رایگان آنتروتوکسمی و تب برفکی در مناطق زلزله زده استان خبر داد.

دکتر مجید همتی اظهار کرد: قاعدتا در پی وقوع زلزله اغلب جایگاه‌های نگهداری دام و انبارهای علوفه نیز تخریب می شود که این موارد موجب استرس سرمایی به دام، سوءتغذیه و کاهش قدرت سیستم ایمنی دام می‌شود که زمینه ساز بروز بیماری های دامی است.

وی بیماری‌های تب برفکی و آنتروتوکسمی را از مهمترین بیماری‌هایی که در این زمان احتمال بروز دارد عنوان کرد و گفت: تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیردار دامی است که مهمترین بیماری دامی و بومی کشور بوده و در صورت بروز می تواند درصد بالایی از جمعیت دامی را درگیر کند و همچنین باعث کاهش تولیدات دامی و تلفات در دام های جوان می شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه بیماری آنتروتوکسمی را یک بیماری باکتریایی برشمرد که بصورت فوق حاد باعث بروز تلفات در دام می‌شود و این بیماری به دنبال تغییرات رژیم غذایی دام ها و استرس حادث می شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه افزود: جهت پیشگیری از این بیماری ها اداره کل دامپزشکی از ابتدای دی ماه واکسیناسیون همزمان آنتروتوکسمی و تب برفکی را آغاز کرده و پیش بینی می شود تمام جمعیت دامی مناطق زلزله زده در مدت 20 روز کاری با استفاده از توان بخش خصوصی و دولتی به صورت رایگان واکسینه شود.

همتی همچنین به دامداران نیز توصیه کرد تا همکاری‌های لازم را با اکیپ های اعزامی داشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه بیماری به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند و یا با سامانه 1512 تماس بگیرند.

این مسئول خاطرنشان کرد: پیشگیری از بیماری های هاری، لمپی اسکین و تب برفکی دام سنگین نیز در برنامه کاری اداره کل دامپزشکی استان قرار دارد و تا قبل از پایان سال انجام می شود.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید