آغاز طرح سم‌پاشی دام سبک و سنگین در روزهای آینده در استان

مدیرکل دامپزشکی استان همدان از آغاز طرح سم‌پاشی دام سبک و سنگین در روزهای آینده در استان خبر داد و گفت: تقریبا 100 میلیون تومان اعتبار برای سم‌پاشی دام‌های سبک و سنگین در مراکز احتمالی پیش‌بینی شده است که با همکاری بخش دولتی و خصوصی انجام می‌شود.

دکتر محمودرضا رسولی اظهار کرد: پس از 42 روز از شناسایی آخرین کانون بیماری آنفلوآنزای پرندگان در همدان، مورد مثبت جدیدی از این بیماری مشاهده نشده است که امیدواریم این وضعیت همچنان ادامه داشته باشد.

وی درباره بیماری تب کریمه- کنگو نیز گفت: بیماری تب کریمه- کنگو ویروسی بوده که از طریق گزش کنه و یا از طریق مصرف گوشت آلوده به انسان سرایت می‌کند و در دام به جز تب مختصر علامت دیگری ندارد اما در انسان بسیار کشنده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون مورد مثبتی از این بیماری در سطح استان گزارش نشده است، افزود: با توجه به اینکه تقریبا 80 درصد گوشت استان مسیر بهداشتی کشتار و پیش‌سرد را طی می‌کند بنابراین زمینه بروز این بیماری به شدت کاهش یافته است.

مدیرکل دامپزشکی استان همدان تأکید کرد: گذراندن مرحله پیش‌سرد گوشت ویروس موجود در بدن دام را از بین می‌برد.

رسولی از آغاز طرح سم‌پاشی دام سبک و سنگین در روز‌های آینده در استان خبر داد و یادآور شد: تقریبا 100 میلیون تومان اعتبار برای سم‌پاشی دام‌های سبک و سنگین در مراکز احتمالی پیش‌بینی شده است که با همکاری بخش دولتی و خصوصی انجام می‌گیرد.

وی در ادامه به دامداران توصیه کرد: هنگام مشاهده کنه بر روی بدن دام از کشتن این حشره با دست خودداری کرده و فورا به دامپزشکی اطلاع دهند و نهایت همکاری را با اکیپ‌های این اداره‌کل داشته باشند.

رسولی با تأکید بر خودداری از عرضه دام غیرمجاز گفت: مردم حتما به هنگام خرید گوشت، به دارا بودن مهر کشتارگاه و لیبل بهداشتی گوشت توجه کرده و از غیرمجاز نبودن کشتار دام اطمینان حاصل کنند.

- ویژه -spot_img

جدیدترین‌ها

جدیدترین‌ها

پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفاً نام خود را وارد کنید